Psychokryminologia na jezuickiej uczelni Ignatianum

Psychokryminologia na jezuickiej uczelni Ignatianum
(fot. Mach240390 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
5 lat temu
PAP / ptt

Akademia Ignatianum w Krakowie będzie kształcić specjalistów do pracy ze sprawcami i ofiarami przestępstw seksualnych, w tym psychologów umiejących pomagać wykorzystywanym nieletnim.

Nowa specjalność - psychokryminologia - zostanie uruchomiona na jednolitych, pięcioletnich studiach magisterskich z psychologii.

Akademia Ignatianum to uczelnia prowadzona przez jezuitów. Jak podkreślił jej prorektor ks. dr Jacek Prusak, nową specjalność uruchomiono ze względu na zainteresowanie studentów, zaś program nowej specjalności uwzględnia tematykę wykorzystywania seksualnego w sposób całościowy, a nie tylko jako problem Kościoła katolickiego.

- Psychokryminologia nie została stworzona tylko po to, żeby wysłać komunikat, że Kościół idzie z tą kwestią do przodu. Owszem idzie, ale psychokryminologia to coś więcej niż tylko problematyka wykorzystania nieletnich w Kościele katolickim - zaznaczył ks. dr Prusak.

- Studenci mają otrzymać syntetyczną wiedzę dotyczącą problemu wykorzystywania seksualnego jako problemu społecznego, a nie problemu Kościoła katolickiego. Jako psycholodzy mają umieć pracować zarówno z ofiarami, jak i sprawcami - podkreślił prorektor.

Przypomniał, że przy Akademii Ignatianum działa jedyne na poziomie uczelni wyższych w kraju Centrum Ochrony Dziecka, które zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy seksualnej wobec nieletnich. Nowa specjalność będzie prowadzona we współpracy z tym Centrum.

Studenci będą mogli wybrać psychokryminologię na trzecim roku studiów. W jej programie będzie 13 kursów, które dotyczą m.in. resocjalizacji, więziennictwa, wiktymologii. Część zajęć będzie prowadzona przez wykładowców akademickich, zajmujących się naukowo problematyką wykorzystywania seksualnego, część przez praktyków.

- Specyfiką naszej specjalności jest poruszanie problematyki wykorzystywania seksualnego nieletnich - mówił dziennikarzom dyrektor Instytutu Psychologii Akademii Ignatianum dr Jacek Bielas. Dodał, że bardzo istotne jest, że specjalność tę będą mogły wybrać osoby mające po dwóch latach studiów już podstawową wiedzę psychologiczną.

Twórcy nowej specjalności zakładają, że jej absolwenci będą mogli współpracować z policją, ośrodkami pomocy społecznej, ośrodkami resocjalizacji i z lokalnym władzami kościelnymi. - Być może biskupi będą mieli większą śmiałość we współpracy z tymi osobami jako profesjonalistami ze względu na charakter uczelni, którą ukończyli - mówił dr Bielas.

Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, którego dyrektorem jest ks. Adam Żak zorganizowało w czerwcu zeszłego roku w Krakowie międzynarodową konferencję: "Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele". Po raz pierwszy w Polsce odprawiona została wówczas liturgia pokutna za grzechy pedofilii w Kościele. W zeszłym tygodniu podczas zebrania Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano wytyczne w sprawie postępowania z przypadkami seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży oraz dokument dotyczący profilaktyki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Psychokryminologia na jezuickiej uczelni Ignatianum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.