Rozpoczął się montaż kwiatów na "Tęczy"

Rozpoczął się montaż kwiatów na "Tęczy"
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / pz

Na instalacji "Tęcza" na pl. Zbawiciela w poniedziałek rozpoczął się montaż wielobarwnych kwiatów, których będzie w sumie 22 tys. "Tęcza", która 11 listopada ub. roku została spalona podczas Marszu Niepodległości, ma być gotowa w nowej odsłonie 1 maja.

Jak powiedziała PAP wicerzeczniczka stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb, kwiaty powstały pod okiem autorki "Tęczy" Julity Wójcik podczas warsztatów zorganizowanych w kwietniu w Zachęcie.

DEON.PL POLECAJak dodała, "Tęcza" ma być gotowa 1 maja - w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Oficjalnej uroczystości jednak nie będzie. "Trudno mówić o oficjalnej uroczystości w przypadku renowacji zniszczonej instalacji" - powiedziała. Zaznaczyła, że miasto odbudowuje "Tęczę", by przeciwstawić się wandalizmowi i chuligaństwu osób, które ją niszczą.

"Tęcza" pojawiła się na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego flaga ma tęczowe barwy. Według autorki instalacji powstała jednak jako "wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".

Barwna instalacja ze sztucznych kwiatów w kolorach tęczy została spalona 11 listopada ub.r. przez osoby biorące udział w zorganizowanym przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości. Straty Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł.

Nie było to pierwsze podpalenie instalacji; po poprzednim została ona naprawiona i powróciła na plac zaledwie kilka dni przed Świętem Niepodległości.

Po wydarzeniach 11 listopada ub. roku prezydent Warszawy zapowiedziała, że instalacja zostanie odnowiona. "Nie może być tak, że ktoś niszczy dobro publiczne, nawet jeśli uważa, że ono jest nie w tym miejscu i nie tak powinno wyglądać. Dlatego uważam, że powinniśmy to za każdym razem odnawiać" - mówiła.

Właściciel instalacji - Instytut Adama Mickiewicza - ma podpisaną umowę z miastem na eksponowanie "Tęczy" na pl. Zbawiciela do końca 2015 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się montaż kwiatów na "Tęczy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.