RPO: jest jeszcze szansa na wyście z konfliktu wokół sądownictwa

RPO: jest jeszcze szansa na wyście z konfliktu wokół sądownictwa
(fot. PAP/Mateusz Marek)
1 rok temu
PAP / kk

Jest jeszcze szansa na wyjście z konfliktu wokół sądownictwa - powiedział we RPO Adam Bodnar po spotkaniu z wiceszefową KE Vierą Jourovą. Dodał jednak, że jeśli prezydent podpisze nowelę ustaw sądowych to konflikt ten będzie narastał.

Przed południem we wtorek Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się unijną komisarz ds. wartości, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z reformą sądownictwa.

Rzecznik przekazał, że podczas wtorkowych rozmów z komisarz poruszane były tematy dotyczące przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela w Polsce. "Omawialiśmy kwestie związane z reformą sądownictwa i tym, jaki wpływ na przestrzeganie praw i wolności obywatelskich ma przeprowadzana reforma sądownictwa" - powiedział Bodnar.

RPO wyraził przy tym wdzięczność z wizyty komisarz Jourovej w biurze Rzecznika. "Uważam, że tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim UE, które powinno przestrzegać określonych reguł integracji europejskiej" - dodał.

Z informacji przekazanych przez Adama Bodnara wynika, że podczas rozmowy komisarz Jourova przypomniała treść swojego listu z grudnia ub.r., w którym wskazywała na to, że ma wątpliwość dotyczące nowelizacji ustaw sądowych oraz jej wpływu na niezależność sądownictwa.

Jak dodał, na spotkaniu z RPO Jourova mówiła także o toczących się postępowaniach przed TSUE. "W tym kontekście omawialiśmy różne argumenty, które były przedstawiane w toku procesu legislacyjnego tzw. ustawy sądowej" - zaznaczył Bodnar.

Pytany, czy widzi szansę na wyjście z konfliktu wokół sądownictwa odparł, że "szansa taka jeszcze istnieje". Tym pierwszym elementem szansy była uchwała trzech Izb SN, która moim zdaniem w mądry sposób powiązała kwestie związane z niezależnością sądownictwa oraz indywidualnych składów orzekających z takimi zagadnieniami, jak niedoprowadzenie do zwiększającego się chaosu w wymiarze sprawiedliwości" - wskazał.

Jak dodał, szansą na wyście z konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości to również podejmowane rozmowy dot. niezależności sądownictwa. "Ale te rozmowy będą miały tylko wtedy sens kiedy ustawa sądowa nie zostanie podpisana przez prezydenta. Jeżeli ta ustawa zostanie przez prezydenta podpisana, może to oznaczać, że wszystkie wątpliwości i tak nie miały znaczenia i problem zwiany z niezależnością sądownictwa będzie narastał" - podkreślił Bodnar.

Viera Jourova wcześniej we wtorek rozmawiała marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Spotka się także m.in. z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim, I prezes SN Małgorzatą Gersdorf i przedstawicielem Ministerstwa Sprawiedliwości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RPO: jest jeszcze szansa na wyście z konfliktu wokół sądownictwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.