Rzecznik KRS o odbieraniu dzieci z powodu biedy

Rzecznik KRS o odbieraniu dzieci z powodu biedy
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / psd

Sądy nie odbierają rodzicom dzieci tylko z powodu samej biedy, gdyż w parze z nią zazwyczaj idą nałogi, inne patologie lub nieporadność wynikająca ze stanu psychofizycznego - mówi rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek.

Tak skomentował on w czwartek dla PAP sprawę odebrania ojcu przez sąd szóstki dzieci. Według mediów, od kilku miesięcy samotnie wychowuje on szóstkę dzieci, w czym wspiera go miejski ośrodek pomocy społecznej i asystent rodziny; ma dobrą opinię i chce się zajmować dziećmi. Sąd zdecydował o umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej, w czwartek miały zostać mu odebrane.

Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło interwencję w tej sprawie. "Udało nam się dzisiaj wstrzymać interwencję dot. zabrania szóstki dzieci samotnie wychowującemu je ojcu. Napisaliśmy ustawę, która mówi wprost, że nie wolno zabierać dzieci z powodu biedy. Ale ja nie mam wpływu, jeśli sędzia, nawet mimo tej ustawy, podejmuje zupełnie inną decyzję" - powiedział dziennikarzom wiceszef MS Patryk Jaki.

Zaapelował do Krajowej Rady Sądownictwa, by zorganizowała w sprawie odbierania dzieci szkolenia dla sędziów rodzinnych i "pokazała jak powinna działać ta ustawa, by do tak skandalicznych spraw jak ta nigdy nie dochodziło". "Apeluję do sędziego (Waldemara) Żurka i do innych sędziów, którzy tak często wypowiadają się o politykach, żeby teraz zajęli się tym, czym powinni się zajmować, czyli sędziami, by sędziowie nie podejmowali tak skandalicznych, niezrozumiałych decyzji" - dodał Jaki.

Komentując te słowa, sędzia Żurek powiedział PAP, że ma wrażenie, iż "pan minister nie rozumie zasad trójpodziału władzy i roli Rady jako instytucji stojącej na straży niezawisłości sędziów".

"Pojawiają się głosy, że sąd odebrał dzieci tylko i wyłącznie z powodu biedy. Nie ma i nie było w Polsce przypadku, by sąd tylko za to odbierał dzieci. Zazwyczaj w parze szły: nałóg w postaci alkoholizmu czy narkomanii, patologia o której nie mogliśmy powiedzieć, bądź choroba psychiczna lub totalna nieporadność związana ze stanem psychofizycznym" - oświadczył Żurek.

Zaznaczył, że sądy prowadzą takie postępowania z wyłączeniem jawności. "Jedna ze stron sporu mówi, co chce, a sąd musi milczeć, gdyż uwzględnia dobro dzieci i dobra osobiste" - podkreślił rzecznik KRS. Przytoczył głośny przykład odebrania dzieci przez sąd w Nisku. "Najpierw publicznie zlinczowano sędziego, a potem dopiero się okazało - gdy ojciec uprowadził dzieci, a matka zaczęła mówić - co się w tej rodzinie działo" - powiedział Żurek.

Podkreślił, że od dawna postulował, by powołać rzecznika całego sądownictwa na szczeblu centralnym, który miałby prawo sięgania po akta i informowania mediów, "co jest w danej sprawie" - bo on sam jako rzecznik KRS takich uprawnień nie ma.

Żurek powiedział, że minister ma prawo do występowania z wnioskami do sądów, ale "czym innym jest, kiedy się robi z danej sprawy show medialny i próbuje się go wykorzystać politycznie". Zapowiedział, że chętnie podyskutuje z wiceszefem MS - "gdy dostanie, tak jak on, dostęp do akt". "Nie boimy się trudnych tematów" - dodał.

Rzecznik KRS przypomniał, że to nadzorowana przez ministra sprawiedliwości Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratorów prowadzi odpowiednie szkolenia dla sędziów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik KRS o odbieraniu dzieci z powodu biedy
Komentarze (3)
P
Piotr
23 września 2016, 18:00
To sądy "mają problem" ze zrozumieniem tego, że mają być sprawiedliwe. Na każdym "kroku" widać (nie tylko w sądach rodzinnych ale generalnie w cywilnych a i w karnych zapewne też) jak sędziwoie popełniają "błędy" które zakrawają na umyślne. Niedorzeczny wyrok nie zostaje zmieniony w II instancji czyli w apelacji, trzech sędziow ZGODNIE przeocza fakty - kluczowe dowody. No i później ludzie wysuwają takie wnioski:<a href="http://pamietnikwindykatora.pl/2015/11/03/nie-po-to-prawnik-lapowke-sedziemu-w-i-instancji-przekazuje-zeby-sad-ii-instancji-zmienil-wyrok/"> http://pamietnikwindykatora.pl/2015/11/03/nie-po-to-prawnik-lapowke-sedziemu-w-i-instancji-przekazuje-zeby-sad-ii-instancji-zmienil-wyrok/</a> którym trudno isę dziwić jak ktoś zostal podobnie skrzywdzony.
22 września 2016, 19:02
Wszystko na razie wskazuje, że nabardziej nieporadni moralnie i działajacy nałogowo niesprawiedliwie są niektórzy sędziowie. Dlaczego KRS tymi przypadkami się nie zajmuje? A co z sędziami, którzy mają na swoim koncie zbrodnicze wyroki sprzed 1989 r.? KRS milczy!
Martino
Martino
22 września 2016, 22:39
Przykład sędziego Kryże pokazuje, że stają się nawet pupilkami PiS...

Skomentuj artykuł

Rzecznik KRS o odbieraniu dzieci z powodu biedy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.