Rzecznik Praw Dziecka do uczniów: macie wpływ na to, jaka jest wasza szkoła

Rzecznik Praw Dziecka do uczniów: macie wpływ na to, jaka jest wasza szkoła
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przypomina uczniom, że mają wpływ, na to jak wygląda ich rzeczywistość szkolna. W specjalnym liście do uczniów z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego zachęca ich do aktywności w samorządach uczniowskich i radach szkoły.

- Początek roku szkolnego to koniec wakacyjnej swobody, zabawy, wypoczynku - być może tak właśnie sądzi część z Was, którzy dziś zaczynacie naukę. Macie oczywiście rację, że kończą się wakacje i czasu na zabawę będzie mniej, ale nie myślcie, że czekają was jedynie szare miesiące ślęczenia nad zeszytami i klasówki. Wiem, że nie wszystkim szkoła pozytywnie się kojarzy, ale jeśli chcecie, by w Was budziła tylko dobre emocje, zachęcam, byście potraktowali ją nie jak zimny gmach, ale miejsce, które również Wy tworzycie - napisał Michalak w liście do uczniów.

- Chociaż czasem w to wątpicie, wiele zależy od Was - to Wy decydujecie, czy warto z uwagą i aktywnie słuchać tego, co mówią nauczyciele. Także Wy możecie, lub nie, zmieniać i dostosowywać szkołę do Waszych potrzeb i marzeń - zaznaczył rzecznik.

Przypomniał, że dorośli mają uczniom pomagać zdobyć wiedzę i otworzyć świat.

DEON.PL POLECA

- Wy macie nam mówić, czego potrzebujecie, by uczyć się w najbardziej efektywny i nowoczesny sposób. Nie wierzcie tym, którzy wmawiają Wam, że się nie da. Organizujcie się, wraz z rodzicami, w Samorządach Uczniowskich oraz Radach Szkoły. Domagajcie się organizowania zajęć pozalekcyjnych, zgodnych z Waszymi zainteresowaniami i aspiracjami. Szukajcie współzawodnictwa w konkursach i olimpiadach. Tylko działając aktywnie i przy wsparciu mądrych dorosłych zyskacie rzeczywisty wpływ na otoczenie, w którym spędzacie na co dzień tak wiele czasu - podkreślił RPD.

- Włączcie się w życie szkoły, zaplanujcie i realizujcie swoje pomysły - duma z osiągniętych dzięki własnemu działaniu sukcesów to naprawdę fantastyczne uczucie. Pomogą wam w tym wspaniali nauczyciele, pedagodzy. Szukajcie takich, którzy będą pracowali z Wami i dla Was, a nie tylko realizowali program - dodał.

Zaznaczył, że mogą docenić wysiłki "dorosłych przyjaciół" w piękny i tylko dzieciom dostępny sposób - występując do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu o przyznanie im Orderu Uśmiechu.

- Wzorem do naśladowania może być dla Was jedna z najwspanialszych Kawalerów Orderu Uśmiechu - Pani Irena Sendlerowa, ustanowiona z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm RP, Patronką roku 2018. Zastanówcie się, jak moglibyście się włączyć w rozpowszechnianie wiedzy na temat jej bohaterskich czynów, pomocy niesionej tysiącom bezbronnych wobec totalitaryzmu istot. Rozważcie, jak ideały, którym była wierna Pani Irena Sendlerowa, można realizować we współczesnym świecie - zaproponował uczniom Michalak.

Przypomniał także, by nigdy nie zapomnieli o swoich prawach.

- Jeśli będziecie mieli poczucie, że są one naruszane lub ktokolwiek ich Wam odmówi, znajdziecie się w trudnej sytuacji albo nie będziecie, z jakiegokolwiek powodu, czuć się bezpiecznie - poszukajcie wokół siebie dorosłego, któremu ufacie i który udzieli Wam wsparcia - poradził.

- A jeśli to nie jest możliwe, pamiętajcie - jestem dla Was! Zadzwońcie pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Tutaj zawsze spotkacie kogoś, kto zrobi wszystko, żeby Wam pomóc - zapewnił.

- Gorąco wierzę, że ten rozpoczynający się rok szkolny będzie nie tylko czasem wytężonej pracy i nauki, ale także czasem doskonalenia Waszych talentów, wspaniałych doświadczeń, rozwijania starych i zawierania nowych przyjaźni. Pozdrawiam także serdecznie Waszych rodziców i nauczycieli, życząc im wytrwałości i mądrości w towarzyszeniu Wam we wszelkich działaniach - napisał Rzecznik Praw Dziecka.

Nowy rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się 4 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik Praw Dziecka do uczniów: macie wpływ na to, jaka jest wasza szkoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.