Saakaszwili spotkał się z Komorowskim

Saakaszwili spotkał się z Komorowskim
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski podczas czwartkowego spotkania z prezydentem Micheilem Saakaszwilim wyraził nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Gruzji z UE będzie mogła zostać sfinalizowana przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 r.

Komorowski przyjął Saakaszwilego w Pałacu Prezydenckim. Gruziński prezydent przebywa w Polsce z kilkudniową wizytą, oprócz Warszawy odwiedzi także Kraków. Saakaszwili został zaproszony m.in. na galę XX-lecia Fundacji Instytut Studiów Strategicznych.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem spotkania prezydentów była ocena sytuacji wewnętrznej w Gruzji po wyborach parlamentarnych w tym kraju.

"Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił prezydenta Gruzji o polskim poparciu dla gruzińskich aspiracji natowskich i unijnych. Wyrażając satysfakcję z deklaracji nowego rządu dotyczących kontynuacji prozachodniego kursu Gruzji, podkreślił, iż ma nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Gruzji z UE będzie mogła zostać sfinalizowana jeszcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 roku" - podała prezydencka kancelaria.

W wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się w 1 października, ugrupowanie Saakaszwilego - Zjednoczony Ruch Narodowy - nieoczekiwanie poniosło porażkę; zwyciężyła partia Bidzina Iwaniszwilego - Gruzińskie Marzenie. Iwaniszwili - miliarder i nowicjusz w świecie polityki - został zaprzysiężony na premiera Gruzji.

Przed wyborami zatwierdzono zmiany konstytucji, dające większe uprawnienia premierowi i zmniejszające prerogatywy szefa państwa. Zmiany te miały wejść w życie dopiero po przyszłorocznych wyborach prezydenckich, w których Micheil Saakaszwili nie może już uczestniczyć, bo konstytucja zabrania ubiegania się trzeci raz o fotel prezydencki.

Iwaniszwili zapewniał w Brukseli podczas pierwszej zagranicznej wizyty, że integracja europejska i euroatlantycka jest priorytetem rządu, i jego cel to uzgodnienie stowarzyszenia i umowy handlowej z UE już w 2013 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Saakaszwili spotkał się z Komorowskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.