"Sądy administracyjne to takie nietypowe sądy"

"Sądy administracyjne to takie nietypowe sądy"
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / slo

Sądy administracyjne to nietypowe sądy, do których obywatel na ogół chodzi z nadzieją, a urzędnicy z obawami i niech tak zostanie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zapowiedział też konsultacje z siłami politycznymi w sprawie projektu zmian w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nad którym trwają prace w prezydenckiej kancelarii.

Komorowski mówił o roli "strażnika legalności działań administracji", jaką pełni NSA. - Sądy administracyjne to takie nietypowe sądy, do których obywatel na ogół wchodzi z nadzieją, urzędnicy na ogół z obawami i niech tak zostanie - powiedział.

W ocenie prezydenta działalność orzecznicza stanowi ważny wkład sądownictwa administracyjnego w umacnianie państwa. Mianem "stałej bolączki" określił "brak zgodności całego orzecznictwa w wymiarze sądownictwa polskiego". Chodzi, jak mówił, "o brak jasności co do tego, czy stosowane kryteria będą zawsze i wszędzie takie same".

DEON.PL POLECA

- Sąd administracyjny pełni rolę narzędzia skutecznie powściągającego i równoważącego władzę wykonawczą na różnych szczeblach - mówił Komorowski. Odnotował zauważalne w dotychczasowym kierunku orzecznictwa poszerzanie ochrony praw jednostki, występujące zarówno w rozstrzygnięciach NSA, jak i w orzeczeniach wojewódzkich sądów administracyjnych.

Prezydent powiedział też o skutecznym, jego zdaniem, ograniczaniu praktyki organów podatkowych, opartej na prostej zasadzie, że w razie wątpliwości wszystko jest rozstrzygane zawsze na korzyść fiskusa. Jak mówił, zmiana tych proporcji jest rzeczą istotną. Wspomniał też o poszerzeniu prawa dostępu do sądu. - Na aprobatę zasługują też różne formy bezpośredniego stosowania konstytucji, coraz częściej dostrzegane w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych - mówił.

Jak ocenił, kluczem jest większa jedność w systemie orzecznictwa, ale i stabilność prawa. - To też jest problem, z którym będziemy musieli się jeszcze długo mierzyć - ocenił. Dlatego, jak mówił, trzeba stabilizować prawo i czynić je bardziej wiarygodnym.

Według prezydenta to właśnie NSA poprzez działalność uchwałodawczą w dużym stopniu przyczynia się do poprawiania świadomości prawnej i tzw. pewności prawa. - Dlatego też z uznaniem, zadowoleniem i wdzięcznością przyjmuję rosnącą aktywność NSA w tym właśnie względzie - powiedział.

Zwrócił też uwagę na instytucję sygnalizacji umożliwiającą sądom administracyjnym dyscyplinowanie organów administracji publicznej. - Możliwości zasygnalizowania przez sąd istotnych naruszeń prawa zauważanych w toku rozpoznawania spraw w moim przekonaniu jest niesłychanie ważnym instrumentem umożliwiającym swoiste wymuszanie przestrzeganie przepisów przez organy administracji - ocenił prezydent.

Jego zdaniem wykorzystując postanowienia sygnalizacyjne, sądy administracyjne mogą realnie wpływać na poprawę funkcjonowania całości procedur administracyjnych. - To szczególnie ważne w niełatwych ze swojej natury relacjach państwo-obywatel - mówił.

Komorowski podkreślił, że "dyscyplinowanie organów administracji publicznej poprzez instytucję sygnalizacji dobrze służy ochronie praw jednostki".

Odnosząc się do perspektywy zmian w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, prezydent podkreślił, że "z największą akceptacją" przyjął propozycję, by skorzystał ze swoich uprawnień, zgłaszając inicjatywę ustawodawczą w tej kwestii.

- Wiem, że środowisko jest zainteresowane perspektywą zmiany ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Chciałem państwa zapewnić, że z największą akceptacją przyjąłem propozycję, by prezydent skorzystał ze swoich uprawnień zgłaszając tę inicjatywę ustawodawczą. Ona jest w trakcie opracowywania w kancelarii i chcę państwa zapewnić, że absolutnie akceptuję główne kierunki proponowanych zmian, ale dla ostrożności, natury nie tylko politycznej, (...) sprawa musi być zbadana w parlamencie - powiedział.

Projekt, nad którym w kancelarii trwają prace, zmierza do zwiększenia skuteczności i sprawności sądowej kontroli administracji publicznej. Komorowski zapowiedział konsultacje z siłami politycznymi w sprawie tego projektu, które zostaną połączone z konsultacjami w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jak mówił, chodzi o to, by zagwarantować "bezpieczeństwo, co do szczęśliwego zakończenia procesu legislacyjnego".

- Mam nadzieję, że niedługo będziecie państwo mogli uzyskać informacje o tym, jakie są efekty tych konsultacji (...). Ja nie widzę jakiś większych zagrożeń, ale zasady są zasadami, tam gdzie dotykamy fundamentu, fundamentem jest system prawny, to (...) sprawę trzeba skonsultować z klubami parlamentarnymi - powiedział.

Projekt w sprawie TK został opracowany w Trybunale i przekazany prezydentowi w celu rozważenia wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą. Projekt zakłada zmiany w zasadach wyboru sędziów TK i bardziej przejrzystą procedurę wyłaniania kandydatów oraz usprawnienie postępowań przed Trybunałem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Sądy administracyjne to takie nietypowe sądy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.