Sikorski czeka na decyzję ws. debaty

Sikorski czeka na decyzję ws. debaty
Sikorski czeka na decyzję szefa partii ws. debaty (fot. PAP/Jerzy Undro)
PAP / ad

Szef MSZ Radosław Sikorski ponowił w poniedziałek propozycję debaty telewizyjnej między nim a marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. Jak dodał, czeka w tej sprawie na decyzję szefa partii, premiera Donalda Tuska.

Sikorski przypomniał, że premier Donald Tusk zadeklarował, że potrzebna jest debata telewizyjna między nim a Komorowskim.

"Uważam, że powinniśmy chronić autorytet naszego marszałka Sejmu przed oskarżeniami o nadużywanie władzy nad gmachem Sejmu w związku z debatą, która ma mieć charakter jednak partyjny" - powiedział później dziennikarzom Sikorski.

Jak dodał, stąd ponawia propozycję debaty w studio telewizyjnym w formule quasi-prezydenckiej, bo - jak mówił - "w tych prawdziwych wyborach takiej debaty nie unikniemy". Szef MSZ przypomniał, że wcześniej już proponował debatę telewizyjną, natomiast Komorowski zaproponował debatę w Sejmie.

Tusk, pytany w ubiegłym tygodniu o możliwość publicznej debaty Komorowskiego z Sikorskim ocenił, że im więcej "przyzwoitej konkurencji", tym lepiej. Premier powiedział też, iż spodziewa się, że marszałek Sejmu wyrazi ostatecznie zgodę na debatę telewizyjną.

"Czy można marzyć o czymś innym przed wyborami niż mieć za darmo czas w telewizji, w radiu? Musimy tylko wyrazić taką zgodę. Myślę, że wyrażą - zarówno Sikorski, jak i Komorowski" - powiedział premier w ubiegły piątek dziennikarzom.

W odpowiedzi na zaproszenie Schetyny do przeprowadzenia debaty prawyborczej w Sejmie Komorowski zadeklarował w poniedziałek chęć udziału w niej. "To jest efekt mojego zaproszenia wysłanego w postaci listu otwartego do Radosława Sikorskiego. Proponowałem, abyśmy stanęli na ubitej, politycznej ziemi, ale na gruncie Platformy. Do debaty w obliczu kamer, mikrofonów dziennikarzy i opinii publicznej, ale na gruncie wyznaczonym i kontrolowanym przez Platformę Obywatelską" - powiedział w Kielcach Komorowski.

Komorowski i Sikorski odbyli już jedną bezpośrednią debatę - 6 marca w Katowicach, podczas zjazdu Młodych Demokratów, młodzieżówki PO. Wówczas szef dyplomacji zaproponował marszałkowi kolejną debatę, przed kamerami telewizyjnymi. Komorowski wystosował do Sikorskiego - w formie listu otwartego - ofertę odbycia otwartej, publicznej debaty w obecności mediów, ale "na gruncie Platformy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sikorski czeka na decyzję ws. debaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.