Sikorski: Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej

Sikorski: Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej
(fot. flickr.com/ PolandMFA)
8 lat temu
PAP/im

Szef MSZ Radosław Sikorski przeprosił w piątek w imieniu Polski za przekazanie przez naszą prokuraturę białoruskim śledczym informacji o opozycjonistach z tego kraju. "Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ" - przyznał. Jeszcze w czwartek napisał w tej sprawie do prokuratora generalnego.

Jak informowała w czwartek PAP, polska Prokuratura Generalna przekazała białoruskim śledczym informację o rachunkach bankowych Alesia Bialackiego, szefa białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna". Według przedstawicieli organizacji pozarządowych i białoruskiej opozycji przyczyniło się to do jego ubiegłotygodniowego zatrzymania przez KGB. Został on oskarżony o ukrywanie dochodów.

"Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej. Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ. Zdwoimy wysiłki na rzecz demokracji na Białorusi" - napisał w piątek Sikorski na Twitterze.

Prokuratura Generalna w czwartek potwierdziła PAP, że realizowała wniosek o pomoc prawną dot. szefa "Wiasny", w treści którego nie były zawarte żadne informacje, które mogłyby wskazywać na to, że dotyczył on działacza opozycyjnego lub jego działalności opozycyjnej.

Według Macieja Kujawskiego z PG, także nikt ze strony polskiej nie poinformował prokuratury, że chodzi o opozycjonistę. Potwierdził on, że na początku tego roku odbyło się spotkanie Seremeta z przedstawicielami MSZ, na którym ustalono, że do wniosków o pomoc prawną z Białorusi strona polska będzie podchodzić "z dużą ostrożnością" i taką sugestię przekazano Departamentowi Współpracy Międzynarodowej PG.

Kujawski poinformował, że już po tym spotkaniu zdarzył się przypadek, gdy odmówiono pomocy prawnej dotyczącej opozycjonisty - bo we wniosku strona białoruska wskazała, że chodzi o człowieka, który miałby prowadzić działalność opozycyjną. Zapowiedział, że PG przeanalizuje wszystkie wnioski Białorusi o pomoc prawną z ostatniego czasu.

Z dwóch niezależnych źródeł - z prokuratury i spoza niej - PAP uzyskała informację, że w związku z tą sprawą niewykluczone są dymisje w prokuratorskich strukturach odpowiedzialnych za międzynarodowy obrót prawny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sikorski: Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej
Komentarze (10)
SK
szary kot
13 sierpnia 2011, 18:03
Nie wiadomo, co lepsze dla Polski : czy ta "opozycja', czy iście operetkowy "prezydent" Łukaszenka ?   Już popierali niektórzy pomaranczową rewolucje na tzw."ukrainie",  to Juszczenko - o zgrozo! -ogłosił   Banderę i  Szuchiewycza -  bohaterami państwowymi.   Z tymi opozycjami  tez trzeba    ostrożnie !
SK
szary kot
13 sierpnia 2011, 17:58
  Nie wiadomo,  co lepsze dla Polski : czy ta  "opozycja',  czy  iście operetkowy "prezydent" Łukaszenka ?
TT
tu trzeba męża stanu
13 sierpnia 2011, 15:48
"Jedynie mąż stanu byłby w tej dyplomacji  uczciwy i godny zaufania. Mężowie stanu to relikt przeszłosci wsród polityków i "rodzą" się w kryzysowych sytuacjach dla narodu /np. śp.Lech Kaczyński/ lecz POlitycy go nienawidzili, szkodzili. W powojennych latach po wyrżnięciu przez sąsiadów naszych elit w czasie wojny i przez NKWD oraz dorzynaniu reszty "patriotycznie" myslących Polaków w czasie PRL-u spowodowało kompletne wyjałowienie i kwitnie tylko cwaniactwo podbite strachem pod dowództwem Kiszczaka, Jaruzelskiego i paru jeszcze szarej eminencji" Waldek Ryś
TT
to tylko fraszka
13 sierpnia 2011, 10:12
oszukańcza reinkarnacja "wbrew naukowej teorii ulegając czerwonemu „Solidarnosć” przedłużyła życie systemu..." uduchowiony Bolek "przeciętny Polak długo nie wiedział że jego „duch swięty” na Kremlu siedział..."
MT
może to celowe ?
13 sierpnia 2011, 10:01
kryzys polskiej dyplomacji !
S
Silva
12 sierpnia 2011, 22:34
Jaki skandal? Podatki trzeba płacić! A niby dlaczego miałby nie płacić? Wszyscy płacą a on ma być wyjątkiem? Dlaczego
D
D
12 sierpnia 2011, 11:28
To tak jakby przepraszał morderca swoją ofiarę.
D
dyplomacja
12 sierpnia 2011, 11:12
Zasada Rockefellera: Nie rób rzeczy na których możesz zostać złapany.
AD
ale dyplomacja !
12 sierpnia 2011, 10:58
Żal poniewczasie na nic nie zda się.
P
przerażony
12 sierpnia 2011, 10:44
Swołocz i cynizm. Sikorski

Skomentuj artykuł

Sikorski: Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.