Sikorski wręczył nominacje ambasadorom

Sikorski wręczył nominacje ambasadorom
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
7 lat temu
PAP / mh

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył we wtorek nominacje nowym ambasadorom RP w Niemczech, na Słowacji, w Peru i w RPA. Nominacje to wyraz uznania oraz najwyższego zaufania władz Rzeczypospolitej do państwa pracy - zwrócił się Sikorski do ambasadorów.

Nominacje odebrali: Jerzy Margański (Republika Federalna Niemiec), Tomasz Chłoń (Republika Słowacka), Anna Raduchowska-Brochwicz (Republika Południowej Afryki, także Namibia i Mozambik) i Izabela Matusz (Republika Peru, także Boliwia i Ekwador).
"Wręczenie państwu nominacji pana prezydenta to wyraz uznania dla waszej pracy dyplomatów oraz najwyższego uznania władz Rzeczpospolitej Polskiej, którą będziecie reprezentować" - powiedział minister spraw zagranicznych podczas ceremonii.
Zaznaczył, że nominacje dotyczą czterech ważnych placówek - dwóch sąsiadów Polski oraz dwóch krajów, których Polska ma ważne interesy polityczne i ekonomiczne.
Sikorski podkreślił, że Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski i "bardzo istotny partner polityczny pod każdym względem". Zwrócił uwagę, że pod koniec minionego roku MSZ rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną budynku nowej ambasady RP w Berlinie.
"W Bratysławie pan ambasador, mam nadzieję, przygotuje nam igrzyska zimowe, które mogą się odbyć w Polsce i na Słowacji. Mam nadzieję, że za pańskiej kadencji zbudujemy interkonektor gazowy między naszymi krajami i zmodernizujemy połączenia drogowe" - zwrócił się Sikorski do Chłonia. Jak dodał, Chłoń będzie na placówce w Bratysławie w kluczowym okresie przygotowań Słowacji do objęcia prezydencji w UE (druga połowa 2016 r.).
Minister zwrócił uwagę, że nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne z Peru już 90 lat temu. Wyraził nadzieję, że nowa ambasador nawiąże ścisłe relacje gospodarcze z tym krajem, a także państwami dodatkowych akredytacji - Boliwią i Ekwadorem. Jak zaznaczył, w tych krajach, podobnie jak w RPA, potrzebna jest przede wszystkim promocja polskich produktów. "RPA to bardzo ważny kraj na kontynencie afrykańskim" - ocenił szef MSZ.
Zdaniem Sikorskiego wszystkie cztery nominacje świadczą o tym, że MSZ stawia na najlepszych, że Polska dyplomacja ma się dobrze, a jej kadry to doświadczeni dyplomaci, znawcy swoich regionów, co sprawia, że polskie interesy w świecie są dobrze reprezentowane.
Margański podziękował w imieniu wszystkich nowo mianowanych ambasadorów za okazane zaufanie i zaszczyt, jakim - jak mówił - jest pełnienie funkcji ambasadora RP. Zapewnił, że on i jego koledzy dołożą wszelkich starań, by interes Polski był dobrze reprezentowany.
"Będziemy pełnić nasze misje w czterech bardzo różnych krajach, znajdujących się na trzech różnych kontynentach, rządzących się własną specyfiką, zajmujących odrębne miejsce na mapie polskiej polityki zagranicznej. W związku z tym odrębnie będą wyglądać nasze misje w tych krajach, ale pełnić je będziemy w świadomości, że pełnimy służbę" - powiedział Margański.
W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Margański dodał, że polityczne priorytety jego misji wiążą się przede wszystkim z toczącymi się nadal negocjacjami budżetu UE na lata 2014-2020, a także debatą na temat przyszłości strefy euro.
"Problematyka unijna to chyba w tej chwili najważniejsze pole współpracy polsko-niemieckiej; współpracy, w ramach której nie zawsze mamy identyczne interesy, ale nauczyliśmy się je godzić, szukać wspólnego mianownika. Wydaje mi się, że jest to już trwała tendencja w polityce obu naszych państw" - powiedział Margański.
Ponadto - zaznaczył nowy ambasador w Berlinie - bardzo ważnym celem "organizacyjno-logistycznym" jego misji w stolicy Niemiec będzie budowa nowej ambasady RP przy ul. Unter den Linden.
Z kolei Chłoń w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że kwestia wspólnej organizacji przez Polskę i Słowację zimowej olimpiady w 2022 r. staje się coraz bardziej realna. "Wygląda na to, że rzeczywiście mamy szansę, jest poparcie obu rządów" - powiedział.
Zaznaczył, że w stosunkach polsko-słowackich nadal jest sporo do zrobienia, jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową i energetyczną. Ważną sprawą - mówił - jest m.in. budowa drogi "Via Carpathia" (S19). Zapewnił, że jako ambasador będzie wspierał starania na rzecz rozpoczęcia tej inwestycji, bo - ocenił - jest to szansa na aktywizację gospodarczą i społeczną wschodnich regionów Polski i Słowacji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sikorski wręczył nominacje ambasadorom
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Sikorski wręczył nominacje ambasadorom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.