Sikorski wręczył nominacje ambasadorom

Sikorski wręczył nominacje ambasadorom
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mh

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył we wtorek nominacje nowym ambasadorom RP w Niemczech, na Słowacji, w Peru i w RPA. Nominacje to wyraz uznania oraz najwyższego zaufania władz Rzeczypospolitej do państwa pracy - zwrócił się Sikorski do ambasadorów.

Nominacje odebrali: Jerzy Margański (Republika Federalna Niemiec), Tomasz Chłoń (Republika Słowacka), Anna Raduchowska-Brochwicz (Republika Południowej Afryki, także Namibia i Mozambik) i Izabela Matusz (Republika Peru, także Boliwia i Ekwador).
"Wręczenie państwu nominacji pana prezydenta to wyraz uznania dla waszej pracy dyplomatów oraz najwyższego uznania władz Rzeczpospolitej Polskiej, którą będziecie reprezentować" - powiedział minister spraw zagranicznych podczas ceremonii.
Zaznaczył, że nominacje dotyczą czterech ważnych placówek - dwóch sąsiadów Polski oraz dwóch krajów, których Polska ma ważne interesy polityczne i ekonomiczne.
Sikorski podkreślił, że Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski i "bardzo istotny partner polityczny pod każdym względem". Zwrócił uwagę, że pod koniec minionego roku MSZ rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną budynku nowej ambasady RP w Berlinie.
"W Bratysławie pan ambasador, mam nadzieję, przygotuje nam igrzyska zimowe, które mogą się odbyć w Polsce i na Słowacji. Mam nadzieję, że za pańskiej kadencji zbudujemy interkonektor gazowy między naszymi krajami i zmodernizujemy połączenia drogowe" - zwrócił się Sikorski do Chłonia. Jak dodał, Chłoń będzie na placówce w Bratysławie w kluczowym okresie przygotowań Słowacji do objęcia prezydencji w UE (druga połowa 2016 r.).
Minister zwrócił uwagę, że nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne z Peru już 90 lat temu. Wyraził nadzieję, że nowa ambasador nawiąże ścisłe relacje gospodarcze z tym krajem, a także państwami dodatkowych akredytacji - Boliwią i Ekwadorem. Jak zaznaczył, w tych krajach, podobnie jak w RPA, potrzebna jest przede wszystkim promocja polskich produktów. "RPA to bardzo ważny kraj na kontynencie afrykańskim" - ocenił szef MSZ.
Zdaniem Sikorskiego wszystkie cztery nominacje świadczą o tym, że MSZ stawia na najlepszych, że Polska dyplomacja ma się dobrze, a jej kadry to doświadczeni dyplomaci, znawcy swoich regionów, co sprawia, że polskie interesy w świecie są dobrze reprezentowane.
Margański podziękował w imieniu wszystkich nowo mianowanych ambasadorów za okazane zaufanie i zaszczyt, jakim - jak mówił - jest pełnienie funkcji ambasadora RP. Zapewnił, że on i jego koledzy dołożą wszelkich starań, by interes Polski był dobrze reprezentowany.
"Będziemy pełnić nasze misje w czterech bardzo różnych krajach, znajdujących się na trzech różnych kontynentach, rządzących się własną specyfiką, zajmujących odrębne miejsce na mapie polskiej polityki zagranicznej. W związku z tym odrębnie będą wyglądać nasze misje w tych krajach, ale pełnić je będziemy w świadomości, że pełnimy służbę" - powiedział Margański.
W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Margański dodał, że polityczne priorytety jego misji wiążą się przede wszystkim z toczącymi się nadal negocjacjami budżetu UE na lata 2014-2020, a także debatą na temat przyszłości strefy euro.
"Problematyka unijna to chyba w tej chwili najważniejsze pole współpracy polsko-niemieckiej; współpracy, w ramach której nie zawsze mamy identyczne interesy, ale nauczyliśmy się je godzić, szukać wspólnego mianownika. Wydaje mi się, że jest to już trwała tendencja w polityce obu naszych państw" - powiedział Margański.
Ponadto - zaznaczył nowy ambasador w Berlinie - bardzo ważnym celem "organizacyjno-logistycznym" jego misji w stolicy Niemiec będzie budowa nowej ambasady RP przy ul. Unter den Linden.
Z kolei Chłoń w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że kwestia wspólnej organizacji przez Polskę i Słowację zimowej olimpiady w 2022 r. staje się coraz bardziej realna. "Wygląda na to, że rzeczywiście mamy szansę, jest poparcie obu rządów" - powiedział.
Zaznaczył, że w stosunkach polsko-słowackich nadal jest sporo do zrobienia, jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową i energetyczną. Ważną sprawą - mówił - jest m.in. budowa drogi "Via Carpathia" (S19). Zapewnił, że jako ambasador będzie wspierał starania na rzecz rozpoczęcia tej inwestycji, bo - ocenił - jest to szansa na aktywizację gospodarczą i społeczną wschodnich regionów Polski i Słowacji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sikorski wręczył nominacje ambasadorom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.