Śląskie: zmarła działaczka "Solidarności" Marianna Rzepczyńska

Śląskie: zmarła działaczka "Solidarności" Marianna Rzepczyńska
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

W wieku 94 lat zmarła Marianna Rzepczyńska, działaczka śląsko-dąbrowskiej Solidarności i Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - poinformował w środę katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Msza pogrzebowa odbędzie się w najbliższy piątek w kaplicy na cmentarzu parafii św. Tomasza w Będzinie.

DEON.PL POLECA
Marianna Rzepczyńska urodziła się w 1925 r. w Janowie koło Otwocka. W niezależną działalność zaangażowała się we wrześniu 1980 r., zostając członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność w sosnowieckiej filii Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Należała do komisji zakładowej związku oraz do zarządu Miejskiej Komisji Koordynacyjnej Solidarności w Sosnowcu. W 1981 r. współzakładała Komitet Obrony Więzionych za Przekonania przy Instytucie Języka Polskiego katowickiej uczelni.

W stanie wojennym była internowana w ośrodku odosobnienia w Katowicach, a następnie w Darłówku i bytomskich Miechowicach. Po wyjściu na wolność, zwolniona z pracy, współorganizowała msze za ojczyznę w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Dąbrowie Górniczej.

Do 1989 r. była kilkakrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana. W 2009 r. prezydent Lech Kaczyński uhonorował ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śląskie: zmarła działaczka "Solidarności" Marianna Rzepczyńska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.