Sondaż: PiS mocno w górę; PO traci

PAP / mik

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugi weekend maja, na PO głosowałoby 47 proc. wyborców, a na PiS - 39 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP przekazanego w piątek PAP.

Od marca notowania PO spadły o 12 pkt proc., a PiS - wzrosły o 15 pkt proc. Tym samym różnica między dwójką liderów partyjnego rankingu zmniejszyła się z 35 pkt proc. do zaledwie 8 pkt proc. - podkreśla TNS OBOP.

W marcu na PO chciało głosować 59 proc. badanych; w kwietniu - 52 proc. PiS popierało w marcu 24 proc. ankietowanych; w kwietniu - 33 proc.

Do Sejmu w maju dostałby się, poza PO i PiS, również SLD, który uzyskał 6 proc. poparcia.

Wynik PSL wciąż oscyluje wokół progu wyborczego - w majowym pomiarze partia ta uzyskała 4 proc. poparcia (to trzeci, kolejny pomiar, spośród cyklicznych badań preferencji TNS OBOP, w którym PSL nie osiągnął wymaganych ordynacją 5 proc. głosów).

Żadna inna partia nie zbliżyła się do granicy progu wyborczego. Na SdPl, Partię Demokratyczną-demokraci.pl, UPR i Prawicę Rzeczypospolitej chciało głosować po 1 proc. badanych.

Wyniki poparcia dla partii zaprezentowane zostały na podstawie wskazań osób, które zadeklarowały zamiar głosowania i miały sprecyzowane preferencje wyborcze. Wśród ogółu tych którzy rozważali możliwość głosowania 15 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać poparcie.

48 proc. ankietowanych zadeklarowało zdecydowany udział w wyborach.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 maja na reprezentatywnej losowej 949-osobowej próbie dorosłych Polaków. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 590 osób, deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach z wyłączeniem z podstawy oprocentowania osób niezdecydowanych jak głosować.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sondaż: PiS mocno w górę; PO traci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.