Spotkanie w rocznicę "normalizacji stosunków"

Spotkanie w rocznicę "normalizacji stosunków"
Prezydent Bronisław Komorowski (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / wab

We wtorek przed godz. 10 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z przebywającym z jednodniową wizytą w Polsce prezydentem Niemiec Christianem Wulffem. Wizyta prezydenta Niemiec przypada w 40. rocznicę układu o normalizacji stosunków między PRL a RFN.

Po rozmowie obaj przywódcy spotkają się z młodzieżą w Sali Kolumnowej Pałacu, gdzie przewidziane są wystąpienia Komorowskiego i Wulffa. W 1970 roku w sali tej został podpisany układ między PRL a RFN potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Jego najważniejsze postanowienia stały się podstawą układu granicznego zawartego 14 listopada 1990 r. pomiędzy wolną już Polską a zjednoczoną Republiką Federalną Niemiec.

W opinii wielu komentatorów, układ zawarty przez PRL z RFN i podpisany przez ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza i kanclerza RFN Willy'ego Brandta był przełomem w stosunkach pomiędzy Polakami a Niemcami.

Komorowski i Wulff razem złożą też kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta, pod którym 7 grudnia 1970 r. uklęknął kanclerz RFN Willy Brandt, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny. Prezydenci złożą też kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Wezmą także udział w konferencji "Europa - Kontynent pojednania? 40 lat po wizycie Willy Brandta w Warszawie", która odbędzie się na Zamku Królewskim.

W konferencji będą też uczestniczyć m.in.: szef MSZ Radosław Sikorski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Gesine Schwan, b. szef MSZ Adam D. Rotfeld, szef Centrum Stosunków Międzynarodowych i b. ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter, szef SPD Sigmar Gabriel oraz przewodnicząca Fundacji im. Friedricha Eberta Anke Fuchs.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie w rocznicę "normalizacji stosunków"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.