"Niemcy dobrze rozumieją nasz punkt widzenia"

"Niemcy dobrze rozumieją nasz punkt widzenia"
(fot. EPA/RAINER JENSEN )
PAP / psd

Polska chce sprawować prezydencję UE w sposób bardzo odpowiedzialny - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. Zaznaczył, że Niemcy dobrze rozumieją polski punkt widzenia w sprawach europejskich.

Premier Donald Tusk uczestniczył w Berlinie, razem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, w polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.

Tusk powiedział podczas konferencji prasowej, że Polska chce unijną prezydencję sprawować w sposób "bardzo odpowiedzialny". - Mamy świadomość, jak ważna w tych krytycznych dla świata chwilach jest Unia Europejska, jej instytucje(...). Jestem przekonany, że fakt, iż mamy w Niemczech i w pani kanclerz partnera, który dobrze rozumie nasz punkt widzenia, pomoże nam wszystkim Europę przeprowadzić przez ten czas kryzysu - podkreślił.

- Dobrze mieć, szczególnie w trudnych chwilach, pewność, że ma się obok siebie przyjaciół. To dodaje też wiary we własne siły - dodał Tusk.

- Oboje z panią kanclerz z satysfakcją stwierdziliśmy, że mamy bardzo podobny punkt widzenia, jeśli chodzi o sposób postępowania w czasach kryzysu finansowego - oświadczył szef polskiego rządu.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie zaznaczył, że on i Merkel mają świadomość, że rok 2011 w wymiarze ogólnoeuropejskim będzie rokiem trudnym i "wymagającym szczególnej dyscypliny, odpowiedzialności i wyobraźni".

- Mogę z satysfakcją stwierdzić, że także na gruncie europejskim nasze punkty widzenia w tych sprawach są do siebie bardzo podobne - podkreślił Donald Tusk. Dodał, że z Berlina wyjedzie "spokojniejszy o przebieg Rady Europejskiej w grudniu".

 

- To, co dotychczas osiągnęliśmy, to są duże rzeczy. Chciałbym, żeby polska opinia publiczna wiedziała, że jeśli chodzi o ten główny szlak, a więc od strony zachodniej, dla portu w Świnoujściu nie dostrzegamy żądnych zagrożeń - mówił na konferencji prasowej Tusk.

Poinformował, że do rozwiązania zostaje jeszcze kwestia dostępu do portu na szlaku północnym. Oświadczył, że nie można wykluczyć, że w perspektywie lat .30 XXI wieku będzie potrzebny lepszy dostęp do Szczecina. Zaznaczył, że przedstawił Merkel nasz punkt widzenia w tej sprawie.

- Nie jest to sytuacja dramatyczna już w tej chwili; jesteśmy właściwie bardzo bliscy finału i takich rozstrzygnięć, które polską stronę usatysfakcjonują, nawet jeśli nie uzyskamy tego efektu ostatecznego dziś - stwierdził.

Merkel oświadczyła, że rozumie, że dla Polski to bardzo ważny temat. - Obiecałam panu premierowi Tuskowi, że jeśli w przyszłości pogłębienie dostępu do portu w Świnoujściu będzie musiało zostać dokonane, wtedy będą prawne ustalenia między nami, które to ułatwią - powiedziała.

- Poprosiliśmy naszych ministrów spraw zagranicznych, by na ten dzień w czerwcu opracowali deklarację o polsko-niemieckiej współpracy, która zawierać będzie bardzo konkretne punkty i pokaże wyraźnie, że nasza współpraca obejmuje szerokie spektrum - powiedziała Merkel na konferencji prasowej, podsumowującej polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Zapewniła, że Niemcy będą wspierać Polskę w trakcie jej przewodnictwa w UE w drugiej połowie przyszłego roku. "Szczególnie wspieramy projekt Partnerstwa Wschodniego, który szczególnie leży Polsce na sercu" - dodała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niemcy dobrze rozumieją nasz punkt widzenia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.