Świętokrzyskie obchody 30-lecia Solidarności

PAP / mik

Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą oraz przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, mszą w intencji ojczyzny oraz otwarciem wystawy "Porozumienia Sierpniowe" uczczono we wtorek w Kielcach 30-lecie Solidarności w regionie świętokrzyskim.

- Solidarność wyrosła z kilkudziesięciu lat walki robotników o swoje prawa w czasach zniewolenia komunistycznego. Sierpień roku 1980 był rezultatem wystąpień robotników w roku 1956 w Poznaniu, w 1970 w Gdańsku, w 1976 - w Radomiu, a w 1980 w Lublinie, Trójmieście, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju i innych miastach Polski - przypomniał w homilii wygłoszonej w kieleckiej katedrze biskup pomocniczy Kazimierz Gurda.

Zaznaczył, że Solidarność budowała się na trzech filarach - upominaniu się o poszanowanie godności każdego człowieka, dopominaniu się o wolność polityczną i wolność słowa oraz upominaniu się o prawo do obecności w przestrzeni publicznej krzyża Chrystusowego. - Solidarność wyrosła ze śmierci i cierpienia robotników, którzy upominali się o podstawowe prawa człowieka - podkreślił biskup.

Na Placu Artystów w Kielcach otwarta została we wtorek wystawa "Porozumienia Sierpniowe", która przybliża - z perspektywy regionalnej i ogólnopolskiej - rozkwit Solidarności w okresie od 30 sierpnia 1980 do 13 grudnia 1981 roku. Pokazano m.in. kopie zdjęć i dokumentów ukazujących najważniejszych działaczy związku, pierwszy zjazd "S" regionu świętokrzyskiego, poświęcenie dworca PKP w Kielcach z udziałem związkowców "S" i odsłonięcie tablicy upamiętniającej narodziny samorządnego, niezależnego, związku zawodowego w miejscowym PKS.

Opatrzoną kalendarium najważniejszych wydarzeń z okresu historycznej Solidarności ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Kielc, biblioteka główna Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, delegatura IPN i zarząd regionalny "S".

DEON.PL POLECA

Z powodu złej pogody odwołany został happening uliczny pod hasłem "Zorganizowani mają lepiej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Świętokrzyskie obchody 30-lecia Solidarności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.