Szczyt NATO potwierdzi rolę Polski

Szczyt NATO potwierdzi rolę Polski
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
6 lat temu
PAP / ptt

Szczyt NATO w 2016 roku w Warszawie potwierdzi rolę Polski jako wiarygodnego sojusznika i partnera w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w środę po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak powiedział Komorowski na briefingu prasowym, tematem posiedzenia RBN były przygotowania Polski do szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. "Dla nas będzie to bardzo istotny szczyt, bo pozwalający także na potwierdzenia roli Polski jako wiarygodnego sojusznika i partnera w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił.

Prezydent przypomniał, że jednym z elementów polskich oczekiwań wobec NATO było wzmocnienie poziomu finansowania sił zbrojnych krajów Sojuszu. Jak dodał, Polska zadeklarowała co najmniej 2 proc. PKB na obronność od roku 2016. "Z ogromną satysfakcją odnotowuję fakt, że rząd polski podjął odpowiednie decyzje, o tym, że taka ustawowa regulacja będzie miała miejsce i że Polska będzie dobrym przykładem dla innych krajów NATO, jeśli chodzi o relatywnie solidny poziom finansowania polskiego systemu obronnego" - zaznaczył Komorowski.

Przeznaczenie co najmniej 2 proc. PKB na obronność zakłada projekt nowelizacji ustawy przyjęty we wtorek przez rząd. W 2016 r. ma to być dodatkowo ok. 800 mln zł więcej. Premier Ewa Kopacz zapewniła, że skorzysta na tym krajowy przemysł zbrojeniowy.

W szczycie RBN - oprócz prezydenta - uczestniczyli m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, wicepremier Janusz Piechociński i marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczyt NATO potwierdzi rolę Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.