Szumowski: jest światełko w tunelu; rezydenci: światełko dostrzegalne. Wynik dialogu z młodymi lekarzami

Szumowski: jest światełko w tunelu; rezydenci: światełko dostrzegalne. Wynik dialogu z młodymi lekarzami
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mp

Negocjacje trwają, są konkretne propozycje, pojawiło się światełko w tunelu - powiedział w piątek po rozmowach z lekarzami rezydentami minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jest dialog, rozmowy są merytoryczne; światełko jest dostrzegalne, tunel długi - ocenili rezydenci.
Piątkowe spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" trwało ok. pięć godzin. Strony nie przekazały szczegółów; ustalono, że przebieg rozmów nie zostanie na tym etapie ujawniony. Zgodnie przekazały, że omawiano wszystkie postulaty młodych lekarzy.
Minister Szumowski ocenił, że spotkanie odbyło się w dobrej i życzliwej atmosferze, padły na nim "dosyć konkretne propozycje". "Negocjacje trwają, będziemy analizowali jak będziemy postępowali" - podkreślił.
"Pojawiło się światełko w tunelu. Mam nadzieje, że kolejne spotkania i kolejne rozmowy będą owocowały dalszym postępem tych rozmów i efekcie uda się wynegocjować nowe rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą satysfakcjonowały obie strony" - powiedział Szumowski.
Szef MZ zadeklarował, że w trakcie rozmów zostały poruszone "wszystkie punkty, które postulowali rezydenci. "Począwszy od wzrostu nakładów (…), poprzez warunki pracy i płacy. Także myślę - to były dobre rozmowy. Nie będziemy komunikować żadnych szczegółów dlatego że negocjacje trwają" - dodał.
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński ocenił, że rozmowy były bardzo intensywne, konstruktywne i merytoryczne. "Pojawiła się propozycja dotycząca punktu brzegowego, która była warunkiem przejścia do dalszych rozmów tzn. przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. (...) Omówiliśmy wszelkie nasze postulaty" - przekazał.
"Mamy natłok informacyjny, musimy wiele spraw we własnym gronie omówić i ustalić kolejne spotkanie, dalsze postępowanie. Na pewno dialog się rozpoczął, jesteśmy na długiej drodze do osiągniecia porozumienia" - dodał.
Pytany o wypowiedź ministra, że "widać światełko w tunelu" Biliński ocenił, że "tunel jest długi, (…) światełko jest dostrzegalne i to już plus".
Lekarze rezydenci ocenili rozmowy z nowym ministrem pisząc na Twitterze: "Z satysfakcją informujemy że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania".
Termin kolejnego spotkania ma zostać ustalony w poniedziałek.
Młodzi lekarze protestują od 2 października; domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo; dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szumowski: jest światełko w tunelu; rezydenci: światełko dostrzegalne. Wynik dialogu z młodymi lekarzami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.