Tablica pamiątkowa na Wawelu odsłonięta

Tablica pamiątkowa na Wawelu odsłonięta
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz ii wojewoda małopolski Stanisław Kracik odsłaniają tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na Wawelu. (fot. PAP / Jacek Bednarczyk)
10 lat temu
PAP / wm

Podczas ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odczytano nazwiska na niej zapisane oraz odmówiono modlitwę za zmarłych. Tablica znajduje się w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Odsłonili ją w piątek metropolita krakowski Stanisław Dziwisz i wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Tablica, wykonana z gładkiego, jasnego piaskowca, ma wymiary 184,3 x 127,5 cm. Wykuto na niej łacińską sentencję: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (ciała śpią, dusze czuwają), a niżej napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." i nazwiska ofiar tragedii.

- Ta tragedia musi zostać utrwalona w pamięci narodu. Naród bez pamięci stałby się narodem bez tożsamości i bez przyszłości - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. na Wawelu za dusze ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Okazją, dla której przyszliśmy na tę Eucharystię, jest odsłonięcie tablicy z imionami i nazwiskami wszystkich osób, które zginęły w katastrofie lotniczej w dniu 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Tablicę tę umieszczamy przy sarkofagu z doczesnymi szczątkami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Umieszczamy ją na Wawelu, który dla Polaków jest szczególnym miejscem pamięci. Dramatyczna śmierć 96 ludzi, którzy wykonując nierzadko najbardziej odpowiedzialne zadania w naszym państwie współtworzyli jego najnowszą historię, domaga się pamięci - podkreślił metropolita.

- Umieszczamy tu tę tablicę bez poczucia triumfu własnych racji, odrzucając pokusę dumy z postawienia na swoim - powiedział kardynał - Przeciwnie, czynimy to w pokorze, świadomi własnych ułomności, bez cienia pychy. Sami chcemy się poddać lekcji zawartej w tym wydarzeniu; sami chcemy się uczyć. I chcemy się uczyć wspólnie z innymi. Razem! - zaznaczył.

W uroczystościach na Wawelu uczestniczyło ponad 100 członków rodzin ofiar, duchowieństwo oraz przedstawiciele władz państwowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tablica pamiątkowa na Wawelu odsłonięta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.