Wawelska tablica pamiątkowa jest już gotowa

10 lat temu
PAP / mik

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, która ma zostać umieszczona w krypcie Katedry na Wawelu, jest już gotowa. Znalazły się na niej: sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" - "Ciała śpią, dusze czuwają" i nazwiska wszystkich ofiar.

- Jeszcze musimy pozbierać wszystkie dokumenty od konserwatora zabytków i przymierzymy się do wrześniowego terminu. To jest nasza przymiarka, ale nie ma jeszcze pewności - powiedział proboszcz.

Podkreślił, że strona kościelna chce przygotować odpowiednią oprawę dla uroczystości poświęcenia tablicy. Poprzedzi ją msza św. i modlitwa w wawelskiej katedrze.

Jak poinformował wykonawca tablicy Jan Siuta, prace nad wykuciem tekstu trwały przez ostatni tydzień, a sama tablica z gładkiego różowego piaskowca została przygotowana miesiąc temu.

Na tablicy, poniżej, znajduje się mniejszy napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz lista wszystkich ofiar katastrofy. Rozpoczynają ją nazwiska Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Ryszarda Kaczorowskiego. Kolejne nazwiska zostały umieszczone w kolejności alfabetycznej. Litery pierwszych trzech nazwisk są nieco większe, mają ok. 2,4 cm, a pozostałe - 2 cm. wysokości. Wszystkie pisane są klasyczną antykwą.

- W pierwszej wersji przed nazwiskami miały być tytuły m.in. generalskie, ale wtedy i tak duża tablica musiałaby być jeszcze powiększona albo litery musiałyby być mniejsze, co czyniłoby je nieczytelnymi - wyjaśnił Siuta.

Tablica została przygotowywana na koszt budżetu państwa. Zamówił ją na początku lipca wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Rzeczniczka wojewody Joanna Sieradzka poinformowała, że tablica będzie pozostawać w podkrakowskiej pracowni kamieniarskiej aż do uzgodnienia zasad i terminu jej zawieszenia w wawelskiej krypcie przez proboszcza parafii wawelskiej i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tablica zostanie przewieziona na Wawel tuż przed montażem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wawelska tablica pamiątkowa jest już gotowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.