"To bolesna rana, która musi być zagojona"

"To bolesna rana, która musi być zagojona"
(fot. Janusz Jaskółka / youtube.com)
3 lata temu
PAP / pk

Zdaniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego przesłana Polsce opinia na temat praworządności w Polsce jest "jednostronna" i "nie uwzględnia narracji polskiej"; jak zastrzegł, nie dotyczy jego resortu. Szef dyplomacji był też pytany o apel ws. dnia pamięci ofiar konfliktów ukraińsko-polskich.

Waszczykowski, pytany w poniedziałek rano w RMF o przysłaną w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską opinię na temat praworządności, powiedział, że zapoznał się z nią "pobieżnie". - Przekazałem pani premier, panu prezydentowi, myślę, że przekazali to do parlamentu i myślę, że będzie to procedowane tam" - powiedział Waszczykowski. - W ogóle mnie to nie interesuje, bo nie dotyczy mojego resortu - dodał.

Minister komentował m.in. apel, jaki w piątek wystosowali m.in. dwaj byli prezydenci Ukrainy, przywódcy Kościołów i intelektualiści o ustanowienie wspólnego dnia pamięci konfliktów ukraińsko-polskich na rzecz wzajemnego pojednania.

Szef MSZ przyznał, że nie do końca zgadza się z zawartym tam postulatem do "sojuszników, kierownictwa państwa polskiego i parlamentarzystów" o to, by nie przyjmowali w związku z rocznicą Wołynia "niewyważonych deklaracji politycznych, które nie pohamują bólu, a jedynie pozwolą naszym wspólnym wrogom na wykorzystanie go przeciwko Polsce i Ukrainie". - Musimy zamiast niepodejmować dyskusji, podjąć ją, wyjaśnić, to musi być dyskusja wielopłaszczyznowa - przekonywał. - To bolesna rana, która musi być zagojona - dodał.

Jak mówił, w sprawie rozliczenia z Wołyniem zarówno strona polska, jak i ukraińska mają coś do zrobienia, ale teraz inicjatywa należy do Ukraińców. - My też mamy do zrobienia wiele, ale myśmy wiele już poczynili, natomiast oczekujemy pewnych gestów w tej chwili ze strony ukraińskiej - powiedział Waszczykowski.

Piątkowa odezwa, pod którą podpisali się m.in. byli prezydenci, Leonid Krawczuk i Wiktor Juszczenko, a także przywódcy Kościołów prawosławnego (Patriarchatu Kijowskiego) i greckokatolickiego, Filaret i Swiatosław, została wystosowana przed obchodzoną w lipcu 73. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

Autorzy poprosili polityków po obu stronach granicy, by w związku z rocznicą wystrzegali się języka nienawiści i wrogości, który może przyćmić "chrześcijańskie przebaczenie i porozumienie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To bolesna rana, która musi być zagojona"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"To bolesna rana, która musi być zagojona"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.