Twój Ruch oskarża m. in. nowego prymasa

Twój Ruch oskarża m. in. nowego prymasa
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / drr

Twój Ruch skierował w poniedziałek do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa w sprawach pedofilii przez czterech hierarchów Kościoła katolickiego, w tym nowego prymasa Wojciecha Polaka.

Zawiadomienie, poza prymasem Polakiem, dotyczy arcybiskupów: Józefa Michalika, Henryka Hosera i Leszka Sławoja-Głódzia.

Jak napisali jego autorzy, chodzi o przestępstwo polegające na "wielokrotnym utrudnianiu ujawnienia przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności osób poniżej 15. roku życia (art. 200 kk - zgwałcenie pedofilskie) dokonanych przez polskich duchownych, zacieraniu śladów przestępstw i udaremnianiu wszczęcia postępowań karnych w celu uniknięcia odpowiedzialności przez tychże duchownych".

Janusz Palikot na konferencji prasowej w Sejmie, zarzucił m.in. abp. Michalikowi ukrywanie na terenie diecezji proboszcza pedofila i nieodsunięcie go od kontaktów z dziećmi. Jak mówił lider TR, abp Michalik w liście do wiernych zastraszał też osoby, które zeznawały przeciwko księdzu. "Osoby w sutannie i habicie są w Polsce bezkarne" - oświadczył Palikot.

Zwrócił się też do premiera Donalda Tuska, aby zadeklarował, iż jego wizyta w Watykanie nie oznacza gwarancji "dalszej bezkarności" osób duchownych.

Zawiadomienie Twojego Ruchu opiera się na materiałach prasowych. Jak napisano w dokumencie, "od wielu miesięcy pojawiają się w mediach szczególnie bulwersujące informacje świadczące o tym, iż najwyżsi hierarchowie kościoła katolickiego (...) mimo, iż posiadali wiedzę o popełnianych przez polskich duchownych katolickich przestępstwach o charakterze pedofilskim - wykorzystując swoją pozycję społeczną - podejmowali działania mające na celu udaremnienie poniesienia odpowiedzialności karnej przez tychże duchownych".

Zdaniem autorów zawiadomienia o "próbie bagatelizowania wielokrotnych przypadków gwałtów pedofilskich dokonanych przez księży mogą świadczyć także słowa wypowiedziane w jednym z wywiadów przez obecnego prymasa Polski Wojciecha Polaka". Jak wyjaśniono, "określił on przypadki tego jednego z najgroźniejszych przestępstw mianem 'wykroczeń w sferze pedofilii'".

W poniedziałek parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski skierował z kolei do prokuratora generalnego wniosek dot. wypowiedzi szefa Twojego Ruchu o księżach pedofilach z 14 maja.

W programie TVN24 Janusz Palikot, zwracając się do innego gościa programu lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, powiedział tego dnia: "A pan się nie widział z Hoserem, a pan się nie widział z Michalikiem, a pan się nie widział z Rydzykiem, a pan się nie widział ze Sławojem Głodziem? To są księża pedofile. Księża pedofile, którzy chronili pedofilów (...) Arcybiskup Hoser ukrywał księdza pedofila".

Wniosek o wszczęcie śledztwa ws. znieważenia i pomówienia hierarchów przez Palikota tymi słowami skierowała w zeszłym tygodniu do prokuratora generalnego też Solidarna Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Twój Ruch oskarża m. in. nowego prymasa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.