Uchodźcy z Ukrainy. "Polska nie traci w związku z ich przyjęciem"

Uchodźcy z Ukrainy. "Polska nie traci w związku z ich przyjęciem"
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w poniedziałek, iż Polska nie traci w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Według niego, jeśli policzyć wydawane przez nich pieniądze w naszym kraju i płacone podatki, to można powiedzieć, że Ukraińcy pracują dla Polski.

Premier Morawiecki przebywa w Szwajcarii, gdzie bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W poniedziałek udzielił tez wywiadu TVP, gdzie został zapytany o fundusze europejskie dla Polski w związku z przyjęciem uchodźców ukraińskich.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Szef rządu ocenił, że tematyka związana z uchodźcami jest czasem "niepotrzebnie podkręcana" przez "partie skrajnie prawicowe". "Mówią, że ponosimy jakieś koszty związane z uchodźcami z Ukrainy. Otóż chcę powiedzieć, że jak policzymy już wydawane przez nich pieniądze, płacone przez nich podatki, to już dzisiaj zaryzykowałbym taka tezę, że Polska nie tylko nie traci, ale Ukraińcy pracują na rzecz Polski" - powiedział Morawiecki. Dodał, że ich bliscy walczą u siebie w kraju, po to, żeby Polska "nie wpadła w niewolę rosyjską".

Jeśli chodzi z kolei o pieniądze z UE, to - jak mówił szef rządu - są to środki "przesuwane z jednego budżetu do drugiego". "Na razie one za duże nie są, ale to nie jest najważniejszy problem dzisiaj. Najważniejszy problem jest ten, żebyśmy w solidarny sposób pracowali nad pakietem sankcji ekonomicznych, bo tylko to jest w stanie powstrzymać ten walec machiny wojennej Putina" - podkreślił Morawiecki.

Premier został też zapytany o niedzielną zapowiedź prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego złożenia w tamtejszym parlamencie projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny w tym kraju. W ocenie Morawieckiego, to "bardzo piękny skutek" wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie. "Odniósł ogromny sukces podczas swoje wizyty w Kijowie. Jego przemówienie w parlamencie w Kijowie, owacje na stojąco. Naprawdę bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi Andrzejowie Dudzie, bo to była wielka, historyczna wizyta. Myślę, że Ukraińcy i rząd ukraiński podobnie na patrzą" - stwierdził premier.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem, propozycja dotycząca nadania Polakom specjalnego statusu może być formą wdzięczności za to, co nasz kraj dziś robi dla Ukrainy. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
P. Richard Pühringer CPPS

Grzech oddala nas od Boga i od bliźniego, prowadzi do izolacji i samotności. Grzech obciąża nasze życie, pozbawia nas pokoju, wzmaga strach i lęk, a także sprzyja smutkowi i zniechęceniu. Kiedy Bóg schodzi coraz bardziej...

Skomentuj artykuł

Uchodźcy z Ukrainy. "Polska nie traci w związku z ich przyjęciem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.