Unowocześniając rolnictwo chronimy wieś

Unowocześniając rolnictwo chronimy wieś
(fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP / psd

Unowocześniając Polskę i modernizując polskie rolnictwo chronimy jednocześnie to, co najważniejsze w życiu narodu i polskiej wsi, ich fundament - mówił w niedzielę do rolników podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił w swoim wystąpieniu, że wiele jeszcze jest do zrobienia w zakresie modernizacji polskiego rolnictwa i poprawienia struktury rolnej.

DEON.PL POLECA- Chciałbym, abyśmy wspólnym wysiłkiem i wspólną ufnością, o którą na Jasnej Górze jest najłatwiej, potrafili sobie powiedzieć, że gonimy świat, zmieniamy Polskę, że unowocześniamy polskie rolnictwo, ale tak, że czujemy, że to co najważniejsze w życiu narodu i polskiej wsi, polskich rolników, chronimy. Dziś walcząc o szanse polskiego rolnictwa w ramach integrującej się Europy, nie uronimy nic z tego co było, jest i będzie fundamentem nas samych, także polskiej wsi - powiedział.

Nawiązał także do 30. rocznicy powstania "Solidarności". - Po 30 latach możemy patrzeć na plon polskiej wolności wtedy odzyskanej. Należy się cieszyć tą wolnością, radować się z tego, co nam się udało przez te 30 lat - apelował prezydent.

Sawicki: więcej uczciwości, mniej spekulacji w rolnictwie

Działania służące temu, aby w handlu produktami rolnymi było "mniej spekulacji, a więcej uczciwości" zapowiedział w niedzielę na Jasnej Górze minister rolnictwa Marek Sawicki. Temu ma służyć m.in. stworzenie powiatowych rynków sprzedaży bezpośredniej.

- Będziemy, z udziałem środków budżetowych, budować powiatowe rynki sprzedaży bezpośredniej. Takie "moje" rynki: "moje" rolnika, "moje" konsumenta. Gdzie rolnik, przetworzywszy swoje produkty, będzie mógł je bezpośrednio sprzedać konsumentowi - mówił minister.

Minister zapewnił rolników, że on i jego resort stale zabiegają o nowe rynki zbytu dla polskiego rolnictwa, które eksportuje czwartą część swojej produkcji. Chodzi przede wszystkim o rynki wschodnie, ale także np. azjatyckie i arabskie.

Minister ocenił, że odbywające się obecnie w całej Polsce uroczystości dożynkowe świadczą nie tylko o pracowitości Polaków, ale także o polskiej tożsamości.

- Tu dziś w Częstochowie najwyraźniej widać, że Polska nie jest Polską kłótni, sporu i awantury; Polska jest Polską pracy, pracy wokół chleba i dla chleba. Jest Polską ludzi, którzy z radością tym chlebem potrafią się dzielić - mówił na Jasnej Górze Sawicki.

Przypomniał, że ostatni rok był trudny dla rolnictwa. Wymienił mroźną i śnieżną zimę, zimną, późną jesień, powodzie i huragany. "Chcę zapewnić, że żadna z poszkodowanych rodzin, w tym żadna z poszkodowanych rodzin rolniczych, w tych trudnych chwilach bez pomocy państwa nie pozostanie" - mówił Sawicki.

Przypomniał, że jego resort uruchamia obecnie dwa dodatkowe działania: różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej i odtwarzanie produkcji po klęskach żywiołowych, ze wskazaniem obszarów szczególnie poszkodowanych m.in. przez powodzie i inne klęski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Unowocześniając rolnictwo chronimy wieś
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.