Upamiętnią ofiary obławy augustowskiej

Upamiętnią ofiary obławy augustowskiej
(fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej rozpoczęły się w piątek na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie (Podlaskie). Obchody potrwają cztery dni. W tym czasie przeniosą się do Suwałk, Sejn i Gib.

W tym roku mija 68. rocznica zatrzymań polskich partyzantów w 1945 roku przez Sowietów. Obława augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej.

Pacyfikacja Suwalszczyzny przez Rosjan, nazwana później obławą augustowską, rozpoczęła się 12 lipca 1945 r. W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób; 600 podejrzewanych o powiązania z AK-owskim podziemiem wywieziono. Ich los do dziś nie jest znany.

Uroczystości rozpoczęły się na rynku w Augustowie misterium patriotyczno-religijnym w hołdzie pomordowanym ofiarom. Na rynku ustawiono brzozowe krzyże, które miały przypominać o męce wszystkich poległych.

DEON.PL POLECA

- Uroczystości są skierowane m.in. do młodzieży, by w sposób przystępny przedstawić im prawdę historyczną. Chcieliśmy zaangażować młodzież w zajęcia historyczne na ten temat - powiedziała PAP prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie Danuta Kaszlej.

Na obchody zostali zaproszeni uczniowie ze szkół z terenu, gdzie Rosjanie przeprowadzali pacyfikację, ze szkół sejneńskich, augustowskich i suwalskich.

Kaszlej dodała, że młodzież nie uczestniczy w uroczystościach lipcowych, które odbywają się w Gibach pod 10-metrowym krzyżem, gdyż są wówczas wakacje. - Dlatego organizujemy takie uroczystości również w czerwcu; mają charakter edukacyjny - dodała.

Organizatorzy obchodów zaplanowali w sobotę i niedzielę rajd "śladami Ofiar Obławy Augustowskiej" przez miejscowości, gdzie dokonywano zatrzymań. Uczestnicy rajdu mają spotykać się z osobami, które słyszały o pacyfikacji lipcowej. W niedzielę w Suwałkach odbędzie się także uroczysta msza św. w intencji ofiar. Msza zostanie odprawiona przy pomniku Jana Pawła II, przy Konkatedrze Świętego Aleksandra.

W trzecią niedzielę lipca (21 lipca) odbędą się uroczystości w Gibach zorganizowane przez gminę Giby przed 10-metrowym krzyżem w miejscu symbolizującym pochówek zaginionych. Do Gib przyjeżdża wówczas kilkaset osób, w tym politycy, historycy i samorządowcy.

W maju 2011 roku Nikita Pietrow (wiceprzewodniczący stowarzyszenia "Memoriał" zajmującego się badaniem prawdy o zbrodniach stalinowskich) w książce pt. "Według scenariusza Stalina" ujawnił telegram z 21 lipca 1945 r., który generał Wiktor Abakumow, dowódca radzieckiego kontrwywiadu wojskowego, wysłał do marszałka Ławrentija Berii, szefa NKWD. Abakumow informował w nim, że w wyniku zakończonej właśnie obławy w okolicach Augustowa w rękach jego ludzi pozostało 592 "bandytów". W liście napisał o "likwidacji bandytów". Publikacja ta - według historyków, polityków i mieszkańców Suwalszczyzny - potwierdza zbrodnię dokonaną przez Rosjan na Polakach w lipcu 1945 roku.

Białostocki oddział IPN prowadzi śledztwo dotyczące ofiar obławy augustowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Upamiętnią ofiary obławy augustowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.