W MPiPS spotkanie w sprawie dialogu

W MPiPS spotkanie w sprawie dialogu
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
5 lat temu
PAP / ptsj

Liderzy związków zawodowych oraz organizacji pracodawców rozmawiają z ministrem pracy o przyszłości dialogu społecznego w Polsce i o nowej ustawie regulującej tę kwestię. Podczas spotkania przekażą ministrowi projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

Poniedziałkowe spotkanie jest zamknięte dla mediów. Biorą w nim udział liderzy NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Do resortu pracy przybyli też szefowie Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club.

Przed rozpoczęciem spotkania dla dziennikarzy wypowiedziała się prezydent Konfederacji "Lewiatan" Henryka Bochniarz. "Po stronie pracodawców jest autentyczna wola do dogadania się. Myślę, że jest taka wola ze strony ministra i mam nadzieję, że tak samo jest po stronie związkowców" - oceniła.

"Jeśli dziś będzie wola porozumienia się, to dokument (projekt ustawy - PAP) powinien zostać przejęty przez rząd. Teraz chodzi o to, żeby rząd przedstawił swoją opinię i projekt został tak przygotowany, żeby jak najszybciej trafił do parlamentu" - powiedziała.

Szefowie NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i OPZZ Jan Guz zapowiedzieli, że porozmawiają z dziennikarzami po zakończeniu spotkania.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd. Pod koniec października 2013 r., po przeprowadzonym miesiąc wcześniej ponad stutysięcznym proteście na ulicach Warszawy, na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy.

Po kilkumiesięcznych pracach w czwartek eksperci związków i pracodawców zakończyli prace nad wspólnym projektem. Zapisy określają nowe zasady prowadzenia dialogu społecznego w Polsce. Rząd czekał na wspólne uzgodnienia w tej sprawie, ale resort pracy sygnalizował, że pracował też nad własnym rozwiązaniem.

Zgodnie z nimi obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego.

Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej. Związki zarzucały obecnej Komisji Trójstronnej, że jej członkowie i przewodniczący powoływani są przez rząd i strona społeczna nie jest równoprawna z rządową w jej pracach.

Zgodnie z projektowanymi zapisami na czele Rady mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych, a nie jak dotychczas w Komisji Trójstronnej przedstawiciel rządu. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny.

W przygotowanych zapisach sprecyzowano terminy przebiegu konsultacji społecznych Rady, zasady przyjmowania jej stanowisk. Projekt przewiduje, że wspólne stanowiska każdej ze stron społecznych dialogu będą przyjmowane większością dwóch trzecich głosów. Do tej pory jedna organizacja mogła zablokować przyjęcie wspólnego stanowiska strony związkowej, czy pracodawców.

Projekt zakłada, że RDS będzie przekazywać rządowi, Sejmowi, Senatowi i prezydentowi roczne sprawozdania ze swej działalności. Związki i pracodawcy chcą też, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej. Podobne zasady mają obowiązywać również w radach wojewódzkich.

RDS ma dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do obsługi prac Rady ma powstać jej biuro.

Kilka zapisów projektu przyjęto w wariantach do dalszych uzgodnień - już w ramach prac ze stroną rządową, a niektóre kwestie techniczne pozostawiono do zapisania w regulaminach RDS i wojewódzkich Rad.

Poniedziałkowe spotkanie zostało zaplanowane 7 stycznia podczas debaty na temat przyszłości dialogu społecznego, która odbyła się u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił wtedy przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych na dalsze rozmowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W MPiPS spotkanie w sprawie dialogu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

W MPiPS spotkanie w sprawie dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.