"W obliczu powodzi potrzebna jest solidarność"

"W obliczu powodzi potrzebna jest solidarność"
J.Kaczyński podkreślił, że w obliczu powodzi solidarność jest konieczna. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mik

Przemawiając w piątek w Sejmie, szef PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że powódź, która dotknęła Polskę, jest wyzwaniem dla państwa, samorządów i społeczeństwa. Prezes PiS wezwał do "solidarności we wszystkich jej wymiarach".

J.Kaczyński podkreślił, że w obliczu powodzi solidarność jest konieczna. - Ona jest dzisiaj bardzo potrzebna. Dzisiaj nie ma i nie powinno być żadnych podziałów. Jesteśmy obywatelami, Polakami i o tym powinniśmy przede wszystkim pamiętać - powiedział podczas debaty nad informacją rządu o działaniach podjętych przez władze w związku z powodzią.

DEON.PL POLECA
- To jest wezwanie do solidarności, która wyraża się we wszelkich odmianach pomocy materialnej, wysiłku społecznym ku temu, żeby ludzie poszkodowani zostali wsparci na taką skalę, która będzie wystarczająca - mówił szef PiS.

Według J.Kaczyńskiego, organizacje społeczne i samorządy sprawdzają się w trudnej sytuacji. - Powinny sprawdzić się wtedy, gdy trzeba szkody naprawiać. Powinny sprawdzić się przez starania, zapobiegliwość odnoszącą się do zbierania środków, poprzez inicjatywę w tej dziedzinie - dodał.

DEON.PL POLECA

- Chciałbym wezwać do hojności. Ta hojność w tym momencie jest potrzebna. Wyraża pewną społeczną potrzebę odnoszącą się do co najmniej dziesiątek tysięcy polskich rodzin, ale wyraża także coś więcej - społeczną solidarność, wyraża to, co jest nam dzisiaj tak bardzo potrzebne, że jesteśmy razem - powiedział J.Kaczyński.

Jego zdaniem, w obecnej sytuacji konieczna będzie korekta budżetowa. - Pamiętamy jak to było w roku 2007, jaka była to suma (...). Musimy być przygotowani na bardzo dużo wysiłek - podkreślił.

Prezes PiS dodał, że wielkim problemem jest to, że w Polsce przypada najmniej wody na głowę mieszkańca w Europie, a jednocześnie ciągle nawiedzają nasz kraj powodzie.

- W Polsce w tej dziedzinie nie uczyniono w ciągu ostatnich 20 lat bardzo wiele z tego, co trzeba było uczynić. To, co zostało podjęte w latach 2006-2007, zostało w wielkiej mierze zaniechane. Nad tym też powinniśmy się zastanowić - mówił.

Posłanka PiS Beata Szydło poinformowała, że PiS w piątek złoży w Sejmie projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. - Nie patrzmy na to, czy dany projekt złożyli posłowie PO, PiS, SLD czy PSL, tylko jeżeli on jest dobry i może pomóc, to procedujmy, bo to są projekty złożone przez polskich parlamentarzystów dla wszystkich Polaków - wzywała posłanka PiS.

Szydło oszacowała, że rocznie potrzeba około 470 mln zł na umocnienie wałów i poprawę stanu infrastruktury przeciwpowodziowej. Zwróciła się do przedstawicieli rządu, by nawet kosztem innych zadań znaleźć te pieniądze. - Teraz bardzo ważny jest czas i działanie. Uprośćmy procedury, zaufajmy ludziom i dajmy im pieniądze - apelowała.

- Konieczne jest bardzo szybkie podjęcie działań, które w przyszłości pozwolą takich tragedii w takim rozmiarze uniknąć - powiedziała Szydło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"W obliczu powodzi potrzebna jest solidarność"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.