W paszporcie inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej i najmłodszy kawaler Virtuti Militari

W paszporcie inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej i najmłodszy kawaler Virtuti Militari
(fot. PAP / Paweł Supernak)
PAP / ml

Wizerunek inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej - "Matka i serce Syna" zamiast Ostrej Bramy w Wilnie i postać najmłodszego kawalera Virtuti Militari obrońcy Lwowa w 1920 r. Antosia Petrykiewicza zamiast Cmentarza Orląt Lwowskich trafią do nowego paszportu.

"Te motywy graficzne znajdą się w nowym paszporcie, upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości w 1918 r." - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Nowa książeczka paszportowa wydana będzie w 2018 r.

Minister, podczas konferencji prasowej w siedzibie Straży Granicznej w Warszawie, powiedział, że w konsultacjach w sprawie nowego paszportu wzięło udział 763 tys. osób. W poniedziałek zakończyła się trwająca od końca lipca kampania społeczna MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018". "Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swoje głosy w tych konsultacjach" - powiedział Błaszczak.

Zapewnił, że oprócz nowego wzoru, dokument paszportowy będzie miał nowoczesne zabezpieczenia.

DEON.PL POLECA

Pierwotnie zapowiedziano, że w książeczce może znaleźć się wizerunek cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie, jednak wywołało to kontrowersje, ze względu na to, że Lwów i Wilno nie leżą obecnie w Polsce. Dlatego Błaszczak zdecydował, że będzie to inskrypcja z wileńskiego grobu Marii Piłsudskiej i postać Petrykiewicza - obrońcy Lwowa.

Jak sprecyzował, decyzja ta była wynikiem uwag, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów. Przypomniał, że Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari, 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na lwowskim cmentarzu.

W drugim przypadku uzasadnił, że inskrypcja z grobu matki Piłsudskiego to "bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze". "Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r." - dodał.

Spośród 13 propozycji, na które można było głosować sześć najlepszych wskazań trafi do paszportu. Są to Mogiła Mogił - Kopiec Czynu Niepodległościowego z ponad 87 tys. 357 głosów, Gabriel Narutowicz 87 tys. 233 głosy, orzełek legionowy 79 tys. 986 głosów, motyw wileński - Ostra Brama, a obecnie "Matka i serce Syna" 74 tys. 285 głosów, Eugeniusz Kwiatkowski 72 tys. 516 głosów a obraz Jacka Malczewskiego "Polonia" 70 tys. 870 głosów.

Książeczka paszportowa posiada jedynie 19 stron do zaprojektowania. Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych - 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można było głosować. Do wyboru były również m.in. wizerunek gen. Józefa Hallera, Order Odrodzenia Polski.

Grafiki wybrane do książeczki paszportowej przez ekspertów, to motyw lwowski - Antoś Petrykiewicz, Bitwa Warszawska, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, odznaka pamiątkowa wojsk wielkopolskich, order Virtuti Militari, powstania śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Roman Korfanty - podał Błaszczak.

Barbara Mazurkiewicz-Białęcka z Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA zapewniła, że nowy paszport będzie nowoczesny i dobrze zabezpieczony. Będzie paszportem z mikrochipem z danymi, a karta główna z danymi posiadacza będzie poliwęglanowa, z wypalonym laserowo drukiem.

W 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego po 123 latach zaborów. W 2018 r. ważność straci 1,3 mln paszportów, nie będzie obowiązku wymiany obecnych paszportów na nowe.

W przygotowaniu projektu paszportu na 100-lecie niepodległości z MSWiA współpracuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W paszporcie inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej i najmłodszy kawaler Virtuti Militari
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.