Wojsko odbudowało most w Inowrocławiu

9 lat temu
PAP / wm

Drewniany most, atrakcję uzdrowiskowego Parku Solankowego w Inowrocławiu, odbudowali żołnierze stacjonującego w mieście pułku. Konstrukcja została ukończona dwukrotnie szybciej, niż to pierwotnie planowano.

- Z dużym zaciekawieniem nietypową pracę żołnierzy obserwowali kuracjusze i mieszkańcy, a efekt końcowy pracy jest wspaniały. Most zyskał nowy wygląd i wierzę, że przez kolejnych przynajmniej kilkanaście lat będzie służył inowrocławianom, kuracjuszom oraz turystom - powiedział w sobotę prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Komunikacyjnego wykonali zadanie w niespełna półtora miesiąca, a nie jak planowali pierwotnie w ciągu trzech miesięcy. - Dziękuję za solidną pracę i sprawne wykonanie dowódcy jednostki oraz naszym żołnierzom - dodał Brejza.

Most na stawie jest jedną z największych atrakcji Parku Solankowego w uzdrowiskowej części Inowrocławia, ale stara konstrukcja była już tak wyeksploatowana, że nie nadawała się do dalszego użytku. Prowadzi tędy szlak spacerowy do tężni solankowych, więc zdecydowano, że w miejscu rozebranego mostu trzeba postawić nowy.

Odbudowa mostu rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2011 r., a wojskowi traktowali to zadanie jak praktyczne szkolenie. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu rozebrali starą konstrukcję, łącznie z palami, wykonali nowe podpory oraz konstrukcję nośną mostu.

Zamontowano pomost i barierki w kolorze brązowym (poprzednio balustrady były w kolorze białym). Cała konstrukcja jest już gotowa do użytku, a do wykonania pozostały drobne prace wykończeniowe, m.in. montaż kinkietów oświetlających nocą przeprawę.

Miasto ze swojej strony dostarczyło żołnierzom materiały budowlane, zapewniło możliwość dojazdu i posiłki regeneracyjne. Most przywrócony zostanie do ruchu pieszego po załatwieniu formalności, m.in. uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Na terenie 55-hektarowego Parku Solankowego usytuowane jest inowrocławskie uzdrowisko. W popularnych Solankach mieszczą się wszystkie obiekty uzdrowiskowe i sanatoria, tężnia solankowa oraz muszla koncertowa, w której w sezonie odbywają się koncerty plenerowe.

Ozdobą głównego wejścia do parku jest pomnik pawia, pełniący jednocześnie rolę zegara słonecznego. W parku znajduje się wiele pomników przyrody i bardzo urozmaicony drzewostan, m.in. wierzby nadmorskie, które rosną w Inowrocławiu dzięki morskiemu klimatowi tworzonemu przez solankę.

Latem w parku można podziwiać wielobarwne starannie pielęgnowane dywany kwiatowe. Od 2005 r. powstaje tu także aleja dębów dedykowanych słynnym osobom odwiedzającym Inowrocław.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wojsko odbudowało most w Inowrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.