Zdewastowano popiersie płk. Kuklińskiego

Zdewastowano popiersie płk. Kuklińskiego
Jest to barbarzyństwo zrobione przez ludzi, którzy po prostu nie rozumieją tego, co płk Kukliński zrobił dla Polski i dla uratowania światowego pokoju. To właśnie on, a nie generał Jaruzelski zrozumiał polską rację stanu - powiedział PAP Bukowski. (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik )
PAP / slo

Nieznani sprawcy uszkodzili w nocy z poniedziałku na wtorek popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Parku im. Jordana w Krakowie. Policja poszukuje sprawców - poinformował PAP we wtorek Michał Kondzior z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Sprawcy zamalowali napis "pułkownik" i dopisali pod nazwiskiem słowo "zdrajca". Z boku odlanego z brązu pomnika napisali "śmierć USA", pomalowali też czerwoną farbą lewe ramię i tył popiersia.

DEON.PL POLECA
Zdewastowanie pomnika potępił były reprezentant prasowy Kuklińskiego w Polsce i rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN) w Krakowie Jerzy Bukowski. - Uważamy, że nieprzypadkowo zrobiono to w rocznicę stanu wojennego. Jest to barbarzyństwo zrobione przez ludzi, którzy po prostu nie rozumieją tego, co płk Kukliński zrobił dla Polski i dla uratowania światowego pokoju. To właśnie on, a nie generał Jaruzelski zrozumiał polską rację stanu - powiedział PAP Bukowski.

Przypomniał, że w ostatnich dniach kombatanci z POKiN zwrócili się do marszałek Sejmu i przewodniczących klubów parlamentarnych o uhonorowanie płk. Kuklińskiego jednozdaniową uchwałą Sejmu o treści: "Pułkownik Ryszard Kukliński dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej". Ponadto, od wielu lat zabiegają u kolejnych prezydentów Rzeczypospolitej o uhonorowanie płk. Kuklińskiego Orderem Orła Białego i awansem generalskim.

DEON.PL POLECA

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem.

W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Znajduje się tam ponad 40 popiersi sławnych i wybitnych Polaków. Najstarsze, przedstawiające m.in. Tadeusza Kościuszkę i Henryka Jordana, wykonane są z marmuru. Nowsze, ustawiane od końca lat dziewięćdziesiątych, odlano z brązu. Są to postaci m.in.: prymasa Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, kardynała Adama Sapiehy, Ignacego Paderewskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Zbigniewa Herberta i właśnie płk. Kuklińskiego.

Pomnik pułkownika zostanie oczyszczony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zdewastowano popiersie płk. Kuklińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.