Zimowe warunki w Beskidach. Które kolejki linowe są nieczynne?

Zimowe warunki w Beskidach. Które kolejki linowe są nieczynne?
Beskid Śląski. Fot. Mariusz Prusaczyk / Depositphotos.com
PAP / mł

Do wysokości 1000 m npm warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre. Powyżej, szczególnie rano, mogą wystąpić szron i oblodzenia. Wędrówka jest trudniejsza – podało beskidzkie GOPR. Wiadomo też, które wyciągi są na razie nieczynne. 

„Warunki do poziomu 1000 m npm są dobre, ale powyżej – szczególnie w godzinach rannych – pojawiają się oszronienia i oblodzenia, więc wędrówka jest trudniejsza. W środę widoczność jest bardzo dobra. Jest bezwietrznie. Temperatury rano wynosiły -2, -3 stopnie. Wybierając się wyżej w góry, trzeba się przygotować na zimowe warunki” – podali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Powerbank, ciepłe napoje, aplikacja "Ratunek"

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędny jest zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.

Goprowcy poinformowali, że od początku września udzielili pomocy w 98 wypadkach. Jak wyjaśnili, tak duża liczba związana jest ze sporym ruchem turystycznym i rowerowym w Beskidach tej jesieni. Wraz z nastaniem chłodniejszej aury będzie się on zmniejszał.

DEON.PL POLECA

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. 

Wyciąg na Czantorię nieczynny w dni robocze

W Beskidach rusza sezon przeglądów technicznych kolei linowych. Z tego powodu w dni robocze nieczynny jest już wyciąg na Czantorię w Ustroniu. Tylko w weekend funkcjonują kolejki na Dębowiec w Bielsku-Białej i Mosorny Groń w Zawoi, choć tam prace konserwatorskie jeszcze nie ruszyły.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Damian Andrzej Muskus OFM, Magdalena Dobrzyniak

Kościół należy do Boga, ale jego „dziś” zależy od ludzi

Nieustannie słyszymy o kryzysie i upadku Kościoła. Skandale seksualne, manipulacja i przemoc, jego nierozerwalna więź z polityką wzbudzają silne emocje. O swoje miejsce we wspólnocie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zimowe warunki w Beskidach. Które kolejki linowe są nieczynne?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.