Zmarł wybitny polski jazzman Tomasz Stańko

Zmarł wybitny polski jazzman Tomasz Stańko
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
3 lata temu
PAP / Onet Kultura / Wikipedia / kk

Tomasz Stańko zmarł nad ranem w Warszawie. Miał 76 lat.

O śmierci artysty poinformowali Tomasz Tłuczkiewicz, przyjaciel muzyka i Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum".
Muzyk zmarł w niedzielę rano w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Był trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej.
Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Następnie uczył się w Krakowie, gdzie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki.
W 1962 roku wspólnie z kontrabasistą Jackiem Ostaszewskim, pianistą Adamem Makowiczem i perkusistą Wiktorem Perelmutterem, założył zespół Jazz Darings, uznawany za jedną z pierwszych formacji free-jazzowych w Europie. Rok później trębacza zaprosił do współpracy pianista i kompozytor Krzysztof Komeda. Stańko przez cztery lata grał w jego kwintecie. Występował z nim na festiwalu Jazz Jamboree. Można go słyszeć na najwybitniejszej polskiej płycie jazzowej, czyli albumie "Astigmatic" (1965). W 1967 roku powstał Tomasz Stańko Kwartet, przekształcony po roku w Tomasz Stańko Quintet. Zespół nagrał trzy płyty: "Music For K." (1970), "Jazz Message From Poland" (1972), "Purple Sun" (1973).
W 1983 roku założył zespół C.O.C.X. w składzie: Stańko, Antymos Apostolis, Vitold Rek, José Antonio Torres i nagrał album pod tym samym tytułem. W 1984 roku powstał album "Lady Go…", na którym towarzyszyli mu Antymos Apostolis, Vitold Rek i Tomasz Hołuj. W tym samym roku rozpoczął pracę nad projektem "Witkacy Peyotl" (1987).

Dziś rano umarł jeden z Ojców Założycieli polskiego jazzu, Maestro Tomasz Stanko. Módlmy się ????

Opublikowany przez Piotr Baron Niedziela, 29 lipca 2018
Od początku lat 90. współpracował z niemiecką wytwórnią ECM opiekującą się największymi muzykami tego gatunku na świecie. W 1994 nagrał album "Matka Joanna", a w 1997 "Leosia". Prawdziwym przebojem stała się w 1997 jego kolejna płyta: "Litania", zawierająca kompozycje Krzysztofa Komedy. W 1998 producent ECM, Manfred Eicher, zorganizował sesję "From the Green Hill", zespół-projekt którym kierował Stańko, a który zgromadził gwiazdy wytwórni. 
W 2001 roku nagrał dla ECM album "Soul of Things", przez wielu krytyków uznany za wzorzec jego stylu. Z powstałym przy okazji kwartetem nagrał jeszcze "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006).
Po rozpadzie kwartetu nagrał jeszcze dwa krążki. "Dark Eyes" z 2009 i "Wisławę" dedykowaną twórczości Wisławy Szymborskiej w 2013 roku.
Wielokrotnie był notowany w czołówce najwybitniejszych trębaczy na świecie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Zmarł wybitny polski jazzman Tomasz Stańko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.