Afganistan: Atak na patrol, zginął polski żołnierz

Afganistan: Atak na patrol, zginął polski żołnierz
(fot. dvidshub.jpg / flickr.com)
PAP / slo

We wtorek, 4 października, w godzinach porannych w Afganistanie doszło do ataku na polski patrol. W wyniku zdarzenia zginął st. szer. Rafał Nowakowski. Do tragicznego zdarzenia doszło w południowej części prowincji Ghazni.

W trakcie patrolu wykonywanego przez żołnierzy Zgrupowania Bojowego "Bravo" w celu sprawdzenia realizacji projektów Zespołu Odbudowy Prowincji PRT, na drodze Highway 1, pod pojazdem typu MRAP eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy IED (Improvised Explosive Device). W wyniku zdarzenia zginął st. szer. Rafał Nowakowski. Dwóch innych żołnierzy zostało niegroźnie poszkodowanych. Na miejsce wypadku natychmiast wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej MEDEVAC. Poszkodowanych żołnierzy przetransportowano do szpitala w bazie Ghazni, gdzie przebywają na obserwacji. Ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

W akcji zabezpieczenia miejsca zdarzenia oprócz amerykańskich śmigłowców ewakuacji medycznej uczestniczyły także powietrzne i lądowe siły szybkiego reagowania tzw. QRF (Quick Reaction Forces). Na wsparcie wysłano śmigłowce Mi-24 oraz śmigłowiec Mi-17.

Rodzina poległego żołnierza i rodziny poszkodowanych zostały poinformowane o zdarzeniu.

DEON.PL POLECA

* * *

St. szer. Rafał Nowakowski rozpoczął służbę wojskową w 2003 roku. Był żołnierzem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, gdzie służył na stanowisku strzelca w batalionie piechoty zmotoryzowanej. W Afganistanie pełnił obowiązki młodszego celowniczego. Był kawalerem. Miał 30 lat.

* * *

W ostatnich trzech dniach, podczas prowadzonych działań operacyjnych, żołnierze Polskich Sił Zadaniowych znaleźli 7 improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) o łącznej masie ponad 330 kilogramów oraz jeden granat moździerzowy 120 mm, które miały być wykorzystane do ataku na siły bezpieczeństwa i żołnierzy wojsk koalicji.

Pod koniec ub. miesiąca żołnierze Zgrupowania Bojowego "Alfa" w wyniku prowadzonych działań przejęli bardzo duży magazyn nielegalnego uzbrojenia. W przejętym arsenale było min. ponad 300 granatów o kalibrze od 40 do 85mm, przeszło 100 ładunków miotających do granatników przeciwpancernych, ponad 60000 sztuk amunicji, 70 sztuk karabinów maszynowych oraz 5 IED.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Afganistan: Atak na patrol, zginął polski żołnierz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.