"Alarmy antyterrorystyczne są bezużyteczne"

"Alarmy antyterrorystyczne są bezużyteczne"
(fot. PAP/EPA/FRANK LEONHARDT)
"Washington Post" / PAP / mik

gólnikowe ostrzeżenia, że grozi nam zamach terrorystyczny, są bezużyteczne, a nawet pełnią szkodliwą rolę, gdyż wzniecają paranoję strachu - to teza znanej komentatorki Anne Applebaum w "Washington Post".

Autorka komentuje najnowsze ostrzeżenie, wydane w niedzielę przez Departament Stanu, że "możliwe są ataki terrorystyczne w Europie". Wspomniano w nim tylko, że celem terrorystów mogą być "systemy transportu publicznego i inna infrastruktura turystyczna" oraz prywatne i publiczne instytucje związane z "interesami USA" na starym kontynencie.

DEON.PL POLECAApplebaum zauważa, że ponieważ z komunikatu tego nie wynika bliżej, gdzie i kiedy może nastąpić atak, nie można nic zrobić, aby się przed nim uchronić. Nierealistyczne jest też oczekiwać, że turyści amerykańscy nie będą korzystać z metra, pociągów i samolotów w Europie.

"Jeżeli coś się zdarzy, są wtedy kryci: uprzedzali nas wcześniej, więc nie będą krytykowani albo zmuszani do rezygnacji. A jeśli nic się nie zdarzy, i tak o tym zapomnimy" - pisze autorka.

Podkreśla jednak, że ogólnikowe alarmistyczne ostrzeżenia są szkodliwe.

"Z czasem tego rodzaju enigmatyczne ostrzeżenia wyręczają Al-Kaidę, strasząc ludzi bez powodu. Nie ruszając palcem, Osama bin Laden zakłóca nasze poczucie bezpieczeństwa" - pisze Applebaum.

Co więcej - dodaje - ich inflacja usypia czujność i grozi, że z czasem ludzie nie będą reagować na alarmy o prawdziwym i bliskim niebezpieczeństwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Alarmy antyterrorystyczne są bezużyteczne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.