Aleja Solidarności w Brukseli. Dziś otwarcie

Aleja Solidarności w Brukseli. Dziś otwarcie
(fot. European Parliament/flickr.com)
PAP / drr

W przeddzień 31. rocznicy zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej odbędzie się we wtorek w Brukseli odkładana od ubiegłego roku uroczystość nadania esplanadzie przed Parlamentem Europejskim imienia "Solidarności". Będzie nazwana imieniem "Solidarność 1980".

- 30 sierpnia, a więc w przeddzień kolejnej rocznicy dobrego zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, będziemy nadawali oficjalnie nazwę alei, która ciągnie się wzdłuż Parlamentu Europejskiego, alei Solidarności. Polskiej Solidarności, bo będzie również wymieniana data 1980 - powiedział dziennikarzom szef PE Jerzy Buzek.

W uroczystości, która rozpocznie się w samo południe, oprócz Buzka wezmą udział m.in. premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent i współzałożyciel "Solidarności" Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, a także były przewodniczący PE Hans-Gert Poettering oraz premierzy Holandii i Belgii. Obecni będą także przedstawiciele obecnych władz NSZZ "Solidarność": Piotr Duda i Janusz Śniadek.

- W samym centrum Europy chcemy dać przekaz i przypomnieć, że to w Polsce zaczęły się zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej, które doprowadziły do tego, że jesteśmy teraz wraz z innymi krajami tego regionu w rodzinie państw demokratycznych - powiedział Borusewicz.

Wydarzenie to połączone będzie z nazwaniem placu znajdującego się na esplanadzie imieniem Simone Veil, pierwszej przewodniczącej demokratycznie wybranego Parlamentu Europejskiego. Po uroczystym odsłonięciu tablic pamiątkowych odbędzie się pokaz wideo na temat ruchu "Solidarności" i Simone Veil.

Podczas uroczystości zorganizowanych w przeddzień 31. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powołania NSZZ "Solidarność" wystąpi w Brukseli także Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Będzie to jeden z pierwszych występów w ramach europejskiej trasy koncertowej zespołu.

Zespół "Śląsk" zaprezentuje się w swoim tradycyjnym repertuarze. - "Będą to przede wszystkim pieśni i tańce ludowe oraz narodowe, opracowane w większości przez Stanisława Hadynę - powiedziała rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła.

Rozległa przestrzeń ciągnąca się wzdłuż europarlamentarnych budynków, sąsiadująca z gwarnym Placem Luksemburskim, była dotąd bezimienna. Pomysłodawcą nadania jej imienia Solidarności był eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Buzek uzyskał poparcie dla tego pomysłu prezydium PE i zaproponował, by uroczystość inauguracyjna odbyła się w 30-lecie Solidarności w ubiegłym roku. Nie udało się to ze względu na brak zgody władz belgijskiej stolicy.

Opóźnienia wynikały też z zaangażowania części brukselskich polityków w trudny i długi proces formowania rządu federalnego po wyborach parlamentarnych w czerwcu ub.r. Bruksela jest jednym z trzech regionów, na jakie podzielona jest Belgia.

Strona belgijska odeszła również od wcześniejszych propozycji podzielenia esplanady na części i nadania jej imion kilku patronów. Miał to być kompromis zawarty z partiami politycznymi sprawującymi władze w Brukseli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aleja Solidarności w Brukseli. Dziś otwarcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.