Amerykanie dostarczą broń przeciw Iranowi?

Amerykanie dostarczą broń przeciw Iranowi?
Premier Benjamin Netanjahu w amerykańskim Senacie (fot. EPA/Jim Lo Scalzo)
PAP / drr

Prezydent USA Barack Obama i premier Izraela Benjamin Netanjahu nie rozmawiali w tym tygodniu nt. izraelskiej prośby o nowoczesną amerykańską technologię wojskową, która mogłaby zostać użyta przeciwko Iranowi - poinformował w czwartek Biały Dom.

- Podczas spotkań prezydenta nie było proponowane ani nie zostało osiągnięte takie porozumienie - powiedział dziennikarzom rzecznik Białego Domu Jay Carney. Obama i Netanjahu rozmawiali w poniedziałek przez dwie godziny w Gabinecie Owalnym w Białym Domu, po czym zjedli wspólnie lunch.

Wcześniej w czwartek przedstawiciel władz izraelskich twierdził, zastrzegając sobie anonimowość, że Izrael zwrócił się do USA o dostarczenie samolotów tankowania powietrznego i ulepszonych bomb do niszczenia betonowych umocnień, co mogłoby zwiększyć jego zdolność zaatakowania obiektów nuklearnych Iranu.

- Żądanie takie przedstawiono" mniej więcej w tym samym czasie, gdy premier Benjamin Netanjahu składał w tym tygodniu wizytę w Waszyngtonie - powiedział cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel władz, potwierdzając doniesienia mediów na ten temat.

Rozmówca Reutera nazwał "nierealistycznymi" informacje, jakoby Stany Zjednoczone uzależniły udostępnienie tego uzbrojenia Izraelowi od jego obietnicy, że w tym roku nie zaatakuje Iranu.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z prezydentem Obamą Netanjahu powiedział, że Izrael jeszcze nie podjął decyzji w sprawie ataku na Iran - podały źródła bliskie rozmowom.

Ewentualny atak Izraela na Iran niepokoi Obamę, który w listopadzie będzie się ubiegał o reelekcję. Prezydent ostrzegał przed zwiększaniem napięcia na Bliskim Wschodzie, zdając sobie sprawę, że nowy konflikt zbrojny w regionie Zatoki Perskiej mógłby spowodować raptowny wzrost cen ropy naftowej.

Według artykułu, który ukazał się w czwartek na pierwszej stronie izraelskiego dziennika "Maariw", Obama powiedział Netanjahu, że USA dostarczą Izraelowi ulepszony sprzęt wojskowy w zamian za jego obietnicę, że w roku 2012 nie zaatakuje Iranu.

Wspólnota międzynarodowa podejrzewa, że podjęte przez Iran wzbogacanie uranu wiąże się z jego planami uzyskania broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma czysto cywilne przeznaczenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Amerykanie dostarczą broń przeciw Iranowi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.