"Atak na Syrię wywoła eksplozję terroryzmu"

"Atak na Syrię wywoła eksplozję terroryzmu"
(fot. flickr.com / Utenriksdept / CC BY-ND 2.0)
PAP / kn
Interwencja w Syrii pod dowództwem USA spowoduje eksplozję terroryzmu w całym regionie Bliskiego Wschodu - ostrzegł w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, akcentując, że reżim w Damaszku jest gotowy uczestniczyć w negocjacjach pokojowych.
"Coraz bardziej politycy podzielają nasz pogląd, że scenariusz siłowy doprowadzi do eksplozji terroryzmu w Syrii i państwach sąsiednich oraz do znaczącego napływu uchodźców" - powiedział Ławrow po rozmowach w Moskwie ze swoim syryjskim odpowiednikiem Walidem el-Mualimem.
Przedstawiciele Rosji i Syrii wezwali Stany Zjednoczone do skupienia się na zorganizowaniu międzynarodowej konferencji na temat konfliktu w Syrii, a nie na akcji militarnej. 
Syryjski minister oskarżył prezydenta USA Baracka Obamę o popieranie terrorystów. Mianem tym syryjskie władze nazywają opozycję walczącą od 2011 roku z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. 
Przed spotkaniem z Ławrowem minister Mualim poinformował, że prezydent Asad podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za poparcie udzielane władzom w Damaszku.
Według Mualima "Asad przekazał podziękowania Putinowi za jego stanowisko" w sprawie sytuacji w Syrii. Rosja jest głównym sojusznikiem reżimu syryjskiego na arenie międzynarodowej. 
W trakcie konfliktu wewnętrznego w Syrii państwa zachodnie przedkładały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ propozycje rezolucji krytykujące reżim prezydenta Asada. Projekty nie zostały uchwalone na skutek konsekwentnego sprzeciwu Rosji i Chin, które jako stali członkowie RB ONZ mają prawo weta. 
Rosja kategorycznie sprzeciwia się też planowanym przez USA atakom na cele w Syrii w odpowiedzi na użycie przez reżim Asada, jak twierdzą Amerykanie, broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku i śmierć ponad 1400 osób. 
W trwającym już 2,5 roku konflikcie syryjskim zginęło ponad 100 tys. ludzi.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Atak na Syrię wywoła eksplozję terroryzmu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.