Australia: prawie 3 mld zwierząt zginęło lub ucierpiało w wyniku pożarów buszu

Australia: prawie 3 mld zwierząt zginęło lub ucierpiało w wyniku pożarów buszu
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

Prawie 3 mld koali, kangurów i innych zwierząt zginęło lub utraciło siedliska w wyniku pożarów buszu w 2019 i 2020 roku - wynika z badań przeprowadzonych przez organizację pozarządową WWF, o których we wtorek poinformowała agencja Reutera.

Według WWF, około 143 mln ssaków, 2,46 mld gadów, 180 mln ptaków i 51 mln żab zostało dotkniętych skutkami największych pożarów buszu w kraju od dziesięcioleci.

Projekt prowadzony jest przez dr Lily Van Eeden, a nadzorowany przez prof. Chrisa Dickmana z Uniwersytetu w Sydney.

Jak podał WWF, naukowcy nie są w stanie stwierdzić, ile zwierząt zginęło, ale prof. Dickman powiedział, że perspektywy zwierząt, które uciekły przed płomieniami, były „prawdopodobnie niezbyt dobre”, m.in. z powodu braku pożywienia i schronienia.

W styczniu prof. Dickman, we współpracy z naukowcami z WWF, przedstawił wczesne szacunki, według których w wyniku pożarów ucierpiało 1,25 mld zwierząt. Jednak obliczenia te dotyczyły tylko stanów Nowa Południowa Walia i Wiktoria. Dr Van Eeden wyjaśniła, że zespół zbadał teraz cały obszar zniszczony przez pożary, czyli ponad 11 mln ha.

DEON.PL POLECA

„To jedna z największych katastrof naturalnych we współczesnej historii” - stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny WWF-Australia Dermot O'Gorman.

Po latach suszy od września 2019 do marca 2020 roku Australia walczyła z jednym z najgorszych pożarów buszu w historii. W jego wyniku zginęły 34 osoby, a prawie 3000 domów zostało zniszczonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Australia: prawie 3 mld zwierząt zginęło lub ucierpiało w wyniku pożarów buszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.