Bandera honorowym obywatelam Lwowa

Bandera honorowym obywatelam Lwowa
Stepan Bandera
PAP / mik

Radni miejscy Lwowa nadali w piątek tytuły honorowych obywateli tego miasta przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze i komendantowi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romanowi Szuchewyczowi.

Podstawą decyzji stał się "ich wkład w odrodzenie narodowe Ukrainy" - ogłosili radni w uzasadnieniu.

Dzień wcześniej w taki sam sposób Banderę i Szuchewycza uhonorowali radni Iwano-Frankowska (d. Stanisławów).

- Bandera i Szuchewycz są dla świadomych narodowościowo Ukraińców symbolami walki o niepodległość państwową i sprzeciwu wobec komunizmu i ZSRR. Takie decyzje to wyraz niezgody z polityką obecnych władz Ukrainy, które idą na daleko posunięte ustępstwa wobec Rosji - wytłumaczył w rozmowie z PAP lwowski politolog Antin Borkowski.

Wśród tych ustępstw komentatorzy wymieniają m.in. przedłużoną niedawno o co najmniej 25 lat umowę o pobycie na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ukraińców niepokoją także plany integracji w dziedzinie energetyki atomowej oraz propozycja rosyjskiego premiera Władimira Putina, dotycząca połączenia Gazpromu z ukraińską spółką paliwową Naftohaz.

DEON.PL POLECA

Bandera przewodził jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, dowodzona przez Szuchewycza UPA, obarczana jest odpowiedzialnością za czystki etniczne, których ofiarą padła ludność polska Wołynia i Galicji Wschodniej w latach II wojny światowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bandera honorowym obywatelam Lwowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.