Bangladesz: manifestacja muzułmanów na znak poparcia dla Rohingjów

Bangladesz: manifestacja muzułmanów na znak poparcia dla Rohingjów
(fot. PAP/EPA/FAYYAZ AHMED)
PAP / mp

Około 20 tys. muzułmanów demonstrowało w poniedziałek w stolicy Bangladeszu Dhace przeciwko przemocy wobec mniejszości Rhongija w Birmie. Demonstranci złożyli petycję w birmańskiej ambasadzie.

Tłum manifestantów ubrany w białe szaty i skandujący "Bóg jest wielki" zebrał się przed jednym z meczetów i zamierzał przejść do ambasady Birmy. Policja zatrzymała demonstrację w centrum Dhaki z obawy przed zamieszkami. Jedynie delegacja składająca się z dziesięciu osób udała się do ambasady, żeby złożyć petycję. Po południu demonstranci rozeszli się.

Demonstracje zorganizowała grupa Hefazat-e-Islami, skupiająca nauczycieli i studentów szkół koranicznych. "To nasz religijny obowiązek mówić o masakrach w Birmie" - powiedział Abu Raihan, były student szkoły koranicznej z Dhaki i uczestnik demonstracji.

Rohinjgom w Bangladeszu grozi głód i śmierć. "To ludobójstwo!"

Jak informuje Reuters, już blisko 410 tys. Rohingjów przybyło od końca sierpnia z Birmy do Bangladeszu, uciekając przed operacją wojsk birmańskich, która zdaniem ONZ jest "klasycznym przykładem czystek etnicznych". UNICEF informował, że uchodźcy mogą umierać z braku pożywienia i wody i apelował o pomoc humanitarną.

DEON.PL POLECA

Los mniejszości Rohingja wywołał falę solidarności w świecie muzułmańskim. Wiece poparcia dla tej mniejszości odbyły się m.in. w Pakistanie, Malezji i Indonezji.

Bangladesz: manifestacja muzułmanów na znak poparcia dla Rohingjów - zdjęcie w treści artykułuPAP/EPA/ABIR ABDULLAH

AFP pisze, że ugrupowania muzułmańskie w Bangladeszu wzywają rząd swego kraju do zbrojnej interwencji w birmańskim stanie Rakhine (dawniej Arakan), gdzie dochodzi do największych prześladowań Rohingjów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bangladesz: manifestacja muzułmanów na znak poparcia dla Rohingjów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.