"Będziemy współpracować z Niemcami"

"Będziemy współpracować z Niemcami"
(fot. EPA/ERIK S. LESSER)
PAP / im

Pierre Moscovici, szef kampanii prezydenckiej Francois Hollande'a, zapewnił Niemców, że w przypadku zwycięstwa socjalistów w niedzielnych wyborach prezydenckich "przyjaźń francusko-niemiecka pozostanie zasadniczym elementem naszej polityki zagranicznej".

Będziemy kontynuować "konstruktywną współpracę" z Niemcami - podkreślił Moscovici w wywiadzie dla konserwatywnego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (sobotnie wydanie).

Moscovici, bliski współpracownik Hollande'a, który miałby przygotować jego wizytę w Berlinie, prawdopodobnie pierwszą wizytę zagraniczną nowego prezydenta, powiedział w wywiadzie: "Wiemy, że Angela Merkel wolałaby zwycięstwo Nicolasa Sarkozy'ego. Jednak w przypadku zwycięstwa Francois Hollande'a pokażemy, że przyjaźń francusko-niemiecka jest ponad wszystko".

DEON.PL POLECA

"FAZ" pisze od siebie, że w urzędzie kanclerskim pracuje się solidnie nad zapewnieniem, aby w przypadku zwycięstwa socjalisty utrzymana została dobra współpraca z Francją.

W ostatnich dniach, niezależnie od dysonansów między Hollande'em a Merkel w kwestii cięć oszczędnościowych i paktu fiskalnego 25 z 27 państw UE, ze strony niemieckiego rządu padały zapewnienia, że również w przypadku wyboru Hollande'a na prezydenta Francji zostanie utrzymana dobra współpraca, albowiem obaj, Sarkozy i Hollande, są "politykami proeuropejskimi".

Szef niemieckiej opozycji socjaldemokratycznej Frank-Walter Steinmeier, podkreślił w sobotę w wypowiedzi dla prasy regionalnej, że w razie zwycięstwa Hollande'a Francja "będzie nadal prowadziła wspólną politykę z Niemcami", a problemy "będą rozwiązywane w sposób pragmatyczny".

Hans-Dietrich Genscher, szef niemieckiego MSZ w czasach gdy kanclerzem był Helmut Kohl, w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" wyraził przekonanie, że w przypadku zwycięstwa Hollande'a w wyborach prezydenckich stosunkom niemiecko-francuskim "nic nie zagraża".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Będziemy współpracować z Niemcami"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.