Belgia: 6 myśliwców dla koalicji zwalczającej PI

Belgia: 6 myśliwców dla koalicji zwalczającej PI
Amerykański F-16 (fot. Official U.S. Air Force / Foter / CC BY-NC)
PAP / mh

Belgia zaoferuje sześć myśliwców F-16 jako swój wkład w kierowaną przez USA koalicję, która walczy z bojownikami Państwa Islamskiego w Iraku - poinformowało w środę belgijskie ministerstwo obrony.

Minister obrony Pieter De Crem ma przedstawić taką propozycję w środę po południu, odpowiadając na formalne żądanie ze strony Stanów Zjednoczonych. 
Jakikolwiek udział Belgii w antyislamistycznej koalicji będzie wymagał zgody parlamentu, w którym wydaje się istnieć znaczna większość na rzecz jej udzielenia. Debata i głosowanie w tej sprawie odbędą się w czwartek lub piątek. 
Belgia zamierza udostępnić koalicji 6 bojowych odrzutowców F-16 wraz ze 120 pilotami i członkami personelu pomocniczego, jak też samoloty transportowe C-130 do przewozu żołnierzy i zaopatrzenia do Iraku. Wcześniejsza sugestia, by około 35 belgijskich żołnierzy sił specjalnych zostało skierowanych jako doradcy do irackich lokalnych formacji zbrojnych, nie znalazła akceptacji strony amerykańskiej. 
USA i ich arabscy sojusznicy podjęli we wtorek ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego, a w środę dokonali 13 uderzeń w Syrii w pobliżu granicy z Irakiem.
W ciągu ubiegłych kilku miesięcy bojownicy Państwa Islamskiego opanowali znaczne obszary północno-zachodniego Iraku. Sojusznikami zdominowanego przez szyitów rządu w Bagdadzie w jego walce z sunnickimi islamistami są iraccy Kurdowie oraz USA, które starają się w tym celu zbudować szeroką koalicję obejmującą także państwa zachodnie.
Holandia wyśle 6 myśliwców do akcji przeciwko Państwu Islamskiemu
Rząd Holandii poinformował w środę, że wyśle sześć myśliwców F-16 do wsparcia kierowanych przez USA akcji lotniczych przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku.
Jak głosi oświadczenie rządu, poza dokonywaniem lotów w przestrzeni powietrznej Iraku Holandia przez okres do roku będzie zapewniać szkolenie i doradztwo dla wojsk irackich oraz zbrojnych formacji kurdyjskich. 
Wcześniej w środę zamiar udostępnienia walczącej z Państwem Islamskim koalicji sześciu myśliwców F-16 zadeklarowała Belgia.
"Uważamy Państwo Islamskie za poważne zagrożenie, nie tylko dla regionu, który destabilizuje, nie tylko dla (niemuzułmańskich) mniejszości, które poddawane są najstraszliwszym represjom, ale dla całego świata" - powiedział dziennikarzom wicepremier Holandii Lodewijk Asscher. Według niego skierowany do akcji przeciwko islamistom holenderski kontyngent będzie liczył maksymalnie 380 ludzi. 
Jak zaznaczyła minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert, personel szkolący nie będzie odgrywał żadnej roli w działaniach bojowych i ma stacjonować w miejscach możliwie bezpiecznych. Dodała, że holenderska misja ograniczy się początkowo do irackiej przestrzeni powietrznej, ale może zostać rozszerzona na Syrię. 
"Nie wykluczamy wzięcia udziału (w działaniach) w Syrii, ale obecnie ograniczamy nasze uczestnictwo do Iraku i podporządkujemy się biegowi wydarzeń międzynarodowych" - powiedziała Hennis-Plasschaert. 
Decyzję o militarnym wsparciu akcji przeciwko islamistom, którą podjęto na specjalnie zwołanym posiedzeniu holenderskiego rządu, musi jeszcze zatwierdzić parlament. Oczekuje się, że uczyni to znaczną większością głosów. 
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Belgia: 6 myśliwców dla koalicji zwalczającej PI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.