Belgia: w Brukseli nadal najwyższy alert

Belgia: w Brukseli nadal najwyższy alert
(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / psd

W Brukseli jeszcze we wtorek, czyli czwarty dzień z rzędu, będzie obowiązywać najwyższy, czwarty stopień alertu antyterrorystycznego - ogłosił w poniedziałek premier Belgii Charles Michel. Szkoły i metro w stolicy zaczną działać w środę.

W pozostałych częściach Belgii będzie obowiązywać alert trzeciego stopnia - dodał premier na konferencji prasowej po posiedzeniu Narodowej Rady Bezpieczeństwa, które trwało trzy i pół godziny.

"Nadal, jak i wczoraj, stoimy wobec groźby - powiedział Michel. Według niego potencjalnymi celami nadal mogą być centra i ulice handlowe oraz transport publiczny.

"Chcemy stopniowo wracać do normalności. Szkoły w Brukseli zostaną otwarte w środę, a także metro. W przypadku metra będzie się to działo sukcesywnie" - powiedział.

Zamknięte są żłobki, szkoły, uczelnie, co jest środkiem bezprecedensowym. Metro zamknięte jest od soboty z rana w rezultacie podniesienia stopnia alertu do najwyższego w związku z obawami władz o możliwość podobnych zamachów jak w Paryżu.

DEON.PL POLECA

Michel poinformował też, że ponownie oceni poziom bezpieczeństwa w przyszły poniedziałek.

W poniedziałek belgijska prokuratura poinformowała o oskarżeniu i toczącym się śledztwie wobec kolejnego mężczyzny, który brał udział w paryskich zamachach. Oskarżony o przynależność do ugrupowania terrorystycznego i udział w zamachach przebywa w areszcie.

Natomiast 15 osób zatrzymanych podczas niedzielnej operacji w różnych miejscach w rejonie Brukseli i Charleroi na południe od belgijskiej stolicy zostało zwolnionych.

Zwolniono też dwie osoby z pięciu zatrzymanych wcześniej w poniedziałek w rejonie Brukseli i Liege.

Łącznie oskarżono czterech podejrzanych o udział w zamachach z 13 listopada w Paryżu, w których zginęło 130 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Belgia: w Brukseli nadal najwyższy alert
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.