"Bez ochrony granic UE strefa Schengen zniknie"

"Bez ochrony granic UE strefa Schengen zniknie"
(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / psd

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przestrzegł w niedzielę, że bez właściwej kontroli granic zewnętrznych UE strefa Schengen "stanie się historią". Poinformował, że wypracowano porozumienie z Turcją w sprawie zahamowania migracji.

W niedzielę w Brukseli odbędzie się szczyt UE-Turcja, na którym przywódcy mają zdecydować, co mogą wspólnie zrobić, by złagodzić kryzys migracyjny. "Naszym głównym celem jest zahamowanie fali migrantów napływającej do UE" - powiedział Tusk.

"Po wielu tygodniach ciężkiej pracy i twardych negocjacji osiągnęliśmy porozumienie, które - mam nadzieję - zostanie zaakceptowane przez wszystkie strony" - dodał.

Podkreślił, że kluczem do rozwiązania kryzysu migracyjnego jest ochrona granic UE. "Bez kontroli nad naszymi granicami zewnętrznymi Schengen stanie się historią" - powiedział Tusk.

Dodał, że UE nie może zrzucać odpowiedzialności za ochronę granic na żaden kraj trzeci.

DEON.PL POLECA

Według szefa Rady Europejskiej niedzielny szczyt ma też szerszy wymiar, którym jest ożywienie relacji Unii z Turcją, w tym procesu negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do Wspólnoty. "Turcja jest kluczowym partnerem w walce z terroryzmem. Potrzebujemy także lepszej współpracy, jeśli chodzi o sytuację w Syrii, a także w sprawie problemu cypryjskiego" - dodał.

"Ostatnie dni pokazały też, jak ważna jest nasza współpraca w kontekście geopolitycznym i strategicznym" - powiedział Tusk.

Projekt unijno-tureckiego planu działania w sprawie migracji, który ma zostać ogłoszony na szczycie, przewiduje m.in. ożywienie negocjacji akcesyjnych z Turcją, a także zapowiada zniesienie wiz dla obywateli Turcji pod warunkiem, że kraj ten będzie wdrażał uzgodnienia planu działania. Dwa razy do roku mają odbywać się wspólne szczyty. UE ma też zmobilizować 3 mld euro na pomoc dla uchodźców, którzy schronili się w Turcji. W zamian Ankara miałaby powstrzymywać napływ migrantów bez prawa do azylu, przestrzegać porozumień o readmisji oraz odsyłać imigrantów ekonomicznych do krajów pochodzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bez ochrony granic UE strefa Schengen zniknie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.