Bezprecedensowa fala zimna w Kanadzie. Temperatury biją rekordy

Bezprecedensowa fala zimna w Kanadzie.  Temperatury biją rekordy
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Bezprecedensowa fala zimna nawiedziła Kanadę. Niskie temperatury panują na prawie całym terytorium kraju i mogą utrzymywać się do początku stycznia - podaje w środę agencja AFP.

- Nigdy nie miałem do czynienia z zimnem, które utrzymuje się przez tak długi czas i na tak dużej przestrzeni - powiedział AFP meteorolog z federalnej agencji meteorologicznej Environnement Canada, Alexandre Parent.

Według niego nie chodzi tylko o temperatury i ochłodzenie wywołane przez wiatr, które biją rekordy i mogą sięgać -50 stopni Celsjusza na północy prowincji Ontario w środkowej części kraju, ale głównie o zasięg tej fali zimna i okres jej trwania.

Agencja meteorologiczna opublikowała ostrzeżenia przed ekstremalnymi temperaturami dla prowincji Quebec, Ontario, Manitoba, Saskatchewan i Alberta, a także specjalne biuletyny meteorologiczne dla Nowego Brunszwiku, Nowej Szkocji i Kolumbii Brytyjskiej.

- Ostrzeżenie przed ekstremalnym zimnem jest wydawane, gdy odczuwalna temperatura lub bardzo niskie temperatury stanowią podwyższone zagrożenie dla zdrowia (odmrożenia, hipotermia) - wyjaśnia Environnement Canada.

DEON.PL POLECA

- Mamy o 10-20 stopni niższe temperatury niż zazwyczaj o tej porze roku - powiedział Parent.

Silny wiatr, który osiąga prędkość do 120 km na godz., pozbawił prądu prawie 160 tys. gospodarstw domowych w Nowej Szkocji, czyli prawie jedną trzecią klientów z tej prowincji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bezprecedensowa fala zimna w Kanadzie. Temperatury biją rekordy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.