Bezrobocie w Grecji przekroczyło 24 proc.

Bezrobocie w Grecji przekroczyło 24 proc.
(fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
PAP / mh

Bezrobocie w Grecji pobiło rekord, osiągając w czerwcu 24,4 proc. - podał w czwartek grecki urząd statystyczny ELSTAT. Bez pracy jest w Grecji ponad połowa ludzi młodych, a stopa bezrobocia jest ponad dwukrotnie wyższa niż średnia w 17 krajach eurostrefy.

Stopa bezrobocia wzrosła w Grecji do 24,4 proc. w czerwcu w porównaniu z 23,5 proc. w maju. Jest obecnie jedynie o ułamek niższa niż w Hiszpanii, gdzie w II kwartale roku według oficjalnych danych wynosiła 24,6 proc.

W czerwcu pracy nie miało 1,2 mln Greków w wieku produkcyjnym - o 42 proc. więcej niż w czerwcu 2011 roku.

Sytuację na rynku pracy pogorszyły, wraz z zamknięciami i bankructwami korporacyjnymi, cięcia budżetowe narzucone Grecji przez klub zagranicznych wierzycieli w zamian za pomoc w spłacie zadłużenia. Możliwości zaciągnięcia kredytu przez firmy zmniejszyły się, ponieważ płynność greckich banków uzależniona jest od Europejskiego Banku Centralnego i w związku z tym nie mogą one finansować przedsiębiorstw.

DEON.PL POLECA

Najgorzej sytuacja wygląda dla ludzi w wieku 15-24 lat. W tej grupie wiekowej bezrobocie wyniosło 55 proc. w porównaniu z 20 proc. w 2008 roku, kiedy w Grecji zaczęła się recesja.

Ocenia się, że grecka gospodarka skurczyła się od tego czasu o około 20 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezrobocie w Grecji przekroczyło 24 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.