Białoruś apeluje do polityków Ukrainy o dialog

Białoruś apeluje do polityków Ukrainy o dialog
(fot. EPA/SERGEY GUMENYUK)
Małgorzata Wyrzykowska / PAP / slo

Białoruś zaapelowała w sobotę do wszystkich sił politycznych Ukrainy o niezwłoczne powstrzymanie przelewu krwi i przywrócenie dialogu w kraju. Oświadczenie tej treści wydało białoruskie MSZ.

"Wzywamy wszystkie siły polityczne Ukrainy do natychmiastowego powstrzymania przelewu krwi i podjęcia rzeczywistych kroków na rzecz nawiązania ogólnonarodowego dialogu. Wszystkie strony konfliktu powinny zdać sobie w pełni sprawę ze swej odpowiedzialności za przyszłość Ukrainy i odrzucając ambicje niezwłocznie zasiąść do stołu rozmów" - napisało białoruskie MSZ.

Resort wyraża nadzieję na szybkie rozwiązanie kryzysu na Ukrainie drogą pokojową "z zachowaniem praw i interesów wszystkich obywateli kraju".

Białoruś podkreśliła też, że rozwój wydarzeń na Ukrainie, gdzie w szeregu regionów doszło do otwartego konfliktu zbrojnego, obserwuje z zaniepokojeniem i obawą.

"Szczególne zaniepokojenie budzą tragicznie wydarzenia w Odessie, które doprowadziły do licznych ofiar w ludziach" - pisze MSZ.

"Podzielamy uczucie bólu i wyrażamy szczere kondolencje rodzinom i bliskim ofiar śmiertelnych" - napisano w oświadczeniu.

W Odessie doszło w piątek do starć między zwolennikami jedności Ukrainy a uzbrojonymi prorosyjskimi demonstrantami i do pożaru siedziby związków zawodowych, w którym zginęło 31 osób.

Media ukraińskie podały, że budynek był sztabem sił prorosyjskich i najprawdopodobniej został podpalona przez kibiców klubów piłkarskich z Odessy i Charkowa. Wcześniej spalone zostało miasteczko namiotowe zwolenników separatyzmu na placu Kulikowe Pole.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Białoruś apeluje do polityków Ukrainy o dialog
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.