Białoruś obiecuje zwolnić więźniów politycznych

Białoruś obiecuje zwolnić więźniów politycznych
(fot. Stellas mom / flickr.com)
PAP / slo

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zobowiązał się, że do połowy października zwolni wszystkich więźniów politycznych. Taką obietnicę złożył podczas zeszłotygodniowej wizyty w Mińsku szefa bułgarskiej dyplomacji - potwierdziło w czwartek bułgarskie MSZ.

Wcześniej agencja Reutera, powołując się na uzyskany przez siebie dokument, napisała, że Łukaszenka zabiega o poprawę stosunków z UE, obiecując zwolnienie więźniów politycznych i rozmowy na temat politycznej przyszłości kraju.

Bułgarski minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow spotkał się z Łukaszenką w Mińsku w zeszłym tygodniu i przedstawił te propozycje Łukaszenki w piśmie do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton i szefów resortów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii przed ich rozmowami na temat Białorusi w najbliższą sobotę w Sopocie - informuje Reuters.

Mładenow napisał też, że Łukaszenka zwoła rozmowy okrągłego stołu z opozycją, poświęcone przyszłości kraju (prezydent Białorusi zaapelował o takie rozmowy w poniedziałek) i wezwie UE do przysłania do Mińska ekipy "mędrców", którzy będą monitorować i ułatwiać te rozmowy - ujawnia Reuters.

DEON.PL POLECA

- Wierzę, że te inicjatywy, gdyby zostały zrealizowane w ciągu najbliższych kilku dni, stworzyłyby UE otwarcie do konstruktywnego zaangażowania się we wsparcie demokratyzacji na Białorusi - cytuje Reuters pismo Mładenowa.

Reuters przytoczył też opinię "unijnego źródła dyplomatycznego", według którego "nie ma mowy, żeby ktoś zajął się" propozycją Łukaszenki w sprawie rozmów okrągłego stołu i wizyty unijnej ekipy w Mińsku, "dopóki nie zostaną zwolnieni wszyscy więźniowie". "To absolutny warunek wstępny" - zaznaczył anonimowy dyplomata, cytowany przez agencję.

Rzeczniczka bułgarskiego MSZ Weseła Czernewa potwierdziła w czwartek PAP, że Mładenow odwiedził Mińsk w zeszłym tygodniu. - Należy dodać, że po spotkaniu z (bułgarskim) ministrem, na którym Łukaszenka zaproponował zorganizowanie okrągłego stołu, zwolnił on z aresztu czterech przedstawicieli opozycji - wskazała rzeczniczka.

Czernewa powiedziała agencji AFP, że oprócz obietnicy ws. okrągłego stołu prezydent Białorusi "obiecał też zwolnić część więźniów politycznych". - Wielka obietnica Łukaszenki to zwolnienie do połowy października wszystkich więźniów politycznych" - powiedziała rzeczniczka. - Już zaczął iść tą drogą - dodała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białoruś obiecuje zwolnić więźniów politycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.