"Birdman" i "Ida" - nominacje do Złotych Globów

"Birdman" i "Ida" - nominacje do Złotych Globów
(fot. gomattolson / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / ptsj

Amerykański film "Birdman" i polsko-duński obraz "Ida" oraz aktorzy Meryl Streep i Michael Keaton są wśród nominowanych do Złotych Globów. Nominacje w ramach 72. edycji nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej ogłoszono w czwartek w Los Angeles.

Nominacje na gali w Beverly Hills ogłosili Kate Beckinsale, Paula Patton, Jeremy Piven i Peter Krause.

Najwięcej nominacji, bo aż w siedmiu kategoriach, do tegorocznych Złotych Globów otrzymał film wyreżyserowany przez Alejandro Gonzaleza Inarritu pt. "Birdman", z Michaelem Keatonem, Edwardem Nortone i Naomi Watts w rolach głównych. W filmie Keaton odtwarza postać niemłodego już aktora, który nie jest w stanie uwolnić się od granej przez siebie niegdyś popularnej roli superbohatera.

Polskim akcentem w tegorocznej edycji Złotych Globów, które obok rozdawanych w lutym Oscarów, należą do najbardziej znanych nagród filmowych w USA jest nominacja dla polsko-duńskiego obrazu Pawła Pawlikowskiego pt. "Ida" z Agatą Kuleszą w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W tej kategorii oprócz polskiego filmu znalazły się także: szwedzki film "Turysta" (Force Majeure), rosyjski "Lewiatan", estoński obraz "Mandarynki" i francusko-niemiecko-izraelska koprodukcja "Viviane chce się rozwieść".

W ocenie specjalistów "Ida" jest jednym z największych sukcesów w historii polskiego kina na arenie międzynarodowej. Wcześniej polski obraz zdobył nagrody m.in. w Warszawie, Gdyni, Londynie, Wiesbaden i Mińsku. Jest także polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Przez kilka miesięcy gościł w brukselskich kinach, przyciągając międzynarodową publiczność.

Akcja toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej tradycyjnie przyznało nominacje w 25 kategoriach: 16 filmowych i 11 telewizyjnych.

Produkcje nominowane w kategorii "najlepszy film-dramat" to: "Boyhood" w reż. Richarda Linklatera, "Foxcatcher" w reż. Bennetta Millera, "Gra tajemnic" (The Imitation Game) w reż. Mortena Tylduma, "Selma" w reż. Avy DuVernay oraz "Teoria wszystkiego" (The Theory of Everything) w reż. Jamesa Marsha.

W kategorii "najlepszy film-musical lub komedia" nominacje uzyskały: "Birdman" Alejandro Gonzaleza Inarritu, "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, "W głębi lasu" (Into the woods) Roba Marshalla, "Pride" Matthew Warchusa oraz "St. Vincent" Theodore Melfi.

W kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznym nominowani są: Steve Carrell (za rolę w filmie "Foxcatcher"), Benedict Cumberbatch ("Gra tajemnic"), Jake Gyllenhaal "Wolny strzelec", David Oyelowo ("Selma") oraz Eddie Redmayne ("Teoria wszystkiego").

Nominacje do nagrody w kategorii najlepsza aktorka w filmie dramatycznym otrzymały: Jennifer Aniston (za rolę w "Cake"), Felicity Jones ("Teoria wszystkiego"), Julianne Moore ("Still Alice"), Rosamund Pike ("Zaginiona dziewczyna") i Reese Witherspoon ("Dzika droga").

Aktorzy i aktorki z nominacjami za role w komediach lub musicalach to m.in.: Michael Keaton ("Birdman"), Bill Murray ("St Vincent"), Julianne Moore ("Mapy gwiazd") oraz Amy Adams("Duże oczy").

Aktorzy i aktorki z nominacjami za role drugoplanowe to m.in. Robert Duvall ("Sędzia"), Edward Norton ("Birdman"), Keira Knightley ("Gra tajemnic"), Meryl Streep ("W głębi lasu") oraz Emma Stone ("Birdman").

Za reżyserię nominowani zostali: Wes Anderson ("Grand Budapest Hotel"), David Fincher ("Zaginiona dziewczyna"), Ava Duvernay ("Selma"), Alejandro Gonzalez Innaritu ("Birdman") i Richard Linklater ("Boyhood").

Ceremonię wręczenia Złotych Globów zaplanowano na 11 stycznia 2015 roku. Gala odbędzie się w Los Angeles.

W zeszłym roku na rozdaniu Globów triumfował obraz "Zniewolony. 12 Years a Slave".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Birdman" i "Ida" - nominacje do Złotych Globów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.