Brytyjskie lotnictwo zaatakowało dżihadystów

Brytyjskie lotnictwo zaatakowało dżihadystów
(fot. PAP/EPA/DOD/US AIR FORCE/SGT. SHAWN NICKEL)
PAP / pk

Brytyjskie lotnictwo przeprowadziło pierwsze bombardowania pozycji Państwa Islamskiego w Iraku - poinformował we wtorek brytyjski minister obrony Michael Fallon. W piątek brytyjski parlament wyraził zgodę na ataki z powietrza przeciwko dżihadystom.

Fallon powiedział BBC, że samoloty myśliwsko-bombowe Tornado "zidentyfikowały i zaatakowały stanowisko artyleryjskie, które zagrażało siłom kurdyjskim, a następnie zaatakowały uzbrojony samochód (należący do Państwa Islamskiego) w tej samej okolicy".

"Oba samoloty Tornado wróciły już bezpiecznie do baz i wstępnie oceniamy, że oba ataki były udane" - oświadczył minister. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie przeprowadzono ataki; nie jest znana również ich dokładna lokalizacja.

Brytyjskie maszyny pełniły misję rozpoznawczą, kiedy zostały wezwane do wsparcia sił kurdyjskich atakowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w północno-zachodnim Iraku.

To pierwsze naloty przeprowadzone przez Wielką Brytanię w Iraku, odkąd w piątek wyraził na nie zgodę brytyjski parlament. Złożony w Izbie Gmin wniosek rządu dotyczył jedynie nalotów na terenie Iraku, bez wprowadzania tam sił lądowych.

Sześć maszyn Tornado Królewskich Sił Powietrznych, stacjonujących na Cyprze, już od kilku tygodni realizuje w Iraku misję obserwacyjną. Od piątku pięć razy wzbiły się one w powietrze, wyposażone w bomby naprowadzane laserowo i pociski, ale nie otworzyły ognia.

W bombardowaniu pozycji organizacji Państwo Islamskie w Iraku uczestniczą także Francja i USA. W ostatnich miesiącach islamiści z IS przejęli znaczne obszary w Iraku i Syrii i utworzyli na tych terenach kalifat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjskie lotnictwo zaatakowało dżihadystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.