CBŚ przeszkolił meksykańskich policjantów

CBŚ przeszkolił meksykańskich policjantów
(fot. policja.gov.pl)
PAP / mik

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego przez dwa tygodnie szkolili w Meksyku tamtejszych policjantów w zwalczaniu przestępczości narkotykowej, przede wszystkim w likwidowaniu produkujących narkotyki laboratoriów.

Jak powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, przez dwa tygodnie trzech polskich policjantów szkoliło ok. 40 meksykańskich funkcjonariuszy, którzy na co dzień rozpracowują gangi narkotykowe.

"Meksyk od wielu lat boryka się z problemem przemytu i produkcji narkotyków. Cztery lata temu prezydent tego kraju ogłosił plan walki z gangami narkotykowymi. Od tego momentu kartele narkotykowe zaostrzyły walkę o obszary swoich wpływów. Są coraz brutalniejsze w stosunku do policji, polityków oraz zwykłych mieszkańców Meksyku. W ostatnich 4 latach w wojnach narkotykowych zginęło tam ponad 23 tys. osób, każdego tygodnia znajdowanych jest kilkadziesiąt ofiar gangów narkotykowych" - dodał rzecznik.

Jak podkreślił, w ostatnich latach w Meksyku zaobserwowano też zmianę rodzaju działalności karteli narkotykowych, które z przemytu kokainy przerzucają się na produkcję narkotyków syntetycznych, głównie metamfetaminy.

"Policja meksykańska nie jest wystarczająco przygotowana do przeciwdziałania temu zjawisku. Szkolenie prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacji Międzynarodowych CBŚ koncentrowało się na wykrywaniu, badaniu i likwidacji nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki syntetyczne" - wyjaśnił Sokołowski.

Polscy policjanci uczyli więc meksykańskich kolegów jakie są metody produkcji narkotyków syntetycznych, jakie wykorzystuje się do tego półprodukty, a także w jaki sposób przeprowadzić bezpiecznie akcję, począwszy od wejście do laboratorium, skończywszy na demontażu sprzętu.

"Były zarówno wykłady, jak i ćwiczenia praktyczne" - dodał rzecznik.

Polscy eksperci, którzy prowadzili zajęcia w Meksyku, są wykładowcami Międzynarodowego Centrum Szkoleniowego do Walki z Nielegalnymi Laboratoriami Narkotykowymi (ITCCCL - International Training Centre for Combating Clandestine Laboratories), które z inicjatywy Centralnego Biura Śledczego powstało w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Projekt zakłada również szkolenia dla służb antynarkotykowych z krajów m.in. Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji Centralnej.

Koszty związane z udziałem polskich ekspertów w szkoleniu pokryte zostały w ramach planu Merida, finansowanego przez USA i mającego na celu wsparcia walki z przestępczością narkotykową w Meksyku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

CBŚ przeszkolił meksykańskich policjantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.